Personel Sağlık

Corona Virüs Pandemisinde 42 hemşire Covid Şehidi oldu !

Paylaş

Türk Hemşireler Derneği, pandemi sürecinde 42 hemşirenin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Türk Hemşireler Derneği Genel Başkanı Azize Atlı Özbaş, hemşirelerin pandemi dönemindeki çalışmalana dair açıklama yaptı.

“DÜNYADA SAĞLIĞIN YÜKÜNÜ HEMŞİRELER OMUZLADI”

Özbaş, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Pandeminin ilk başladığı yıl aslında Dünya Hemşireler Yılı’ydı ve pandeminin patlamasıyla beraber bütün dünya hemşirelerin önemini gördü. Pek çok meslektaşımızı kaybettik, çok meslektaşımız enfekte oldu ancak dünyada sağlığın yükünü hemşireler omuzladı diyebilirim” dedi.

“ÇOK FAZLA KAYIP YAŞADIK”

Özbaş, pandemi döneminde birçok zorlu hayat hikayesine tanıklık ettiklerini kaydederek şunları söyledi: Gözden kaçırmayın Sağlık Bakanı Koca: “Bilim Kurulu’nun en önemli toplantılarından biri olacak” “Bu dönem, hemşirelerin özveri hikayelerinin olduğu, kahramanlık hikayelerinin olduğu, başarı hikayelerinin olduğu ama bir taraftan da değersiz hissettikleri, tükendikleri ve artık devam edemeyecek noktaya geldikleri deneyimlerle dolu. Çok fazla kayıp yaşadık, hastalarımızı kaybettik, kendi yakınlarımızı kaybettik ve böyle bir süreçte toplumu zorlayan ve doğrudan etkileyen bir süreç oldu.”

“PANDEMİYİ ÇOK BAŞARILI ŞEKİLDE SIRTLAYAN HEMŞİRELER TÜKENME NOKTASINA GELDİ”

“Hem onların deneyimlerine tanıklık etmek hem de bu süreçte aktif rol alan kişiler olmak bizim için ağır bir sorumluluktu ama Türkiye’deki meslektaşlarım adına söyleyebilirim ki bu ağır sorumluluğu meslektaşlarım çok başarılı şekilde sırtladılar ve şu an eğer ülkemizde pandeminin etkileri bu düzeydeyse başta hemşireler olmak üzere bütün sağlık çalışanlarının özverisiyle, insanüstü çalışmalarıyla, çalışma azimleriyle ve hastalarına ve topluma verdikleri değerle bu hale geldi.”

“42 MESLEKTAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ”

Salgın sürecindeki hemşire ölümlerine ilişkin de verileri açıklayan Özbaş, şunları söyledi: “Bizim kayıtlarımıza düşen verilere göre 42 hemşire meslektaşımız koronavirüsten hayatını kaybetti. Bu sayıya, diğer meslek örgütlerinin bize bildirdikleri ya da meslektaşlarımızdan gelen bilgilerle ulaşabildik.

Biz pandemi döneminde meslektaşlarımızla çok yakın ilişki içerisindeydik. Çevrim içi anket verileriyle onlardan sürekli veri topladık. Ayrıca tüm Türkiye’den de derneğimize yaşadıkları özel durumlarla ilgili, desteğe ihtiyaç duydukları konularla ilgili e-postalar geldi. Onun için pek çok meslektaşımızın sorunlarından haberdar olabildik.”

“ANNE ÖLMENİ İSTEMİYORUM” DİYEN ÇOCUKLAR VARDI “Örneğin yeni doğum yapmış ama pandemi döneminde virüslü hastalarını bırakmamak için işine devam eden bir meslektaşımın yaşadıkları aklımda kaldı. İlçede görevlendiriliyor ve 2 saat gidip, 2 saat gelmesi gerekiyordu evine ve o arkadaşımız işine devam etti. Bir meslektaşımız ‘Çocuğumu annemin yanına bıraktım. 2 ay ailemin yanında kaldı ve daha sonra çocuğum gece, anne ölmeni istemiyorum diye ağlayarak uyanmaya başladı. Onun için gidip almak zorunda kaldım. Şu an bakacak kimse yok. İş yerine getirmek zorunda kalıyorum ve hala psikolojisi düzelmedi’ diye yazan bir meslektaşım vardı.” (Dokuz 8 Haber)


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş