Gündem

Çocuklarda Uyku Nizamının Sağlanması İçin Ne Yapılmalı

Paylaş

Bebek büyüten ailelerin yaşadığı en kıymetli problemlerden birini, bebeklerinin uzun mühlet sisteme girmeyen gece uykuları oluşturuyor. Çocukların uykuya olan muhtaçlıkları ve uyku müddetleri büyüme devirlerine nazaran değişiyor. Dr. Mehmet Ali Duman, çocuklarda uyku nizamının sağlanması için anne babalara kıymetli tekliflerde bulundu.

Çocuklarda uyku sisteminin sağlanması hakkında açıklamada bulunan Duman, “Yenidoğan, en fazla uyku gereksinimi olan devirdir. Yenidoğanın uykusu 18-20 saate kadar ulaşabilir. Büyüdükçe algısı açılan çocuğun, uyku müddeti de kısalır. Büyüme hormonu saat 22.00 civarında en yüksek seviyelere ulaşır. Bu nedenle çocuk hangi yaşta olursa olsun, bu saatlerde derin uykuda olmalıdır. Çocukta sistemli uyku, tertipli beslenmeyle direkt bağlıdır. Bebeğin yahut küçük yaştaki çocuğun sisteme alıştırılma evresinde, ailelerin otoriter ve dengeli davranmaları bu süreci kolaylaştıracaktır. Sağlıklı bir çocuğun akşamları en geç 20.00 ya da 20.30’da yatakta olması gerekir. “diyor.

Uyumak üzereyken yatağa yatırılmalı

Çocuğun uykusu geldiğinde kendisinin gidip yatacağı niyeti yanlışsız değildir. Uykusu gelen çocuk daha da hareketlenir, bu halde kendi uykusunu kaçırır. Bu nedenle, ailelerin kendi özel ömürlerinden fedakârlıklarda bulunup, çocuk için uygun beslenme ve uyku sistemine nazaran hareket etmeleri gerçek olacaktır. Bu sebeple çocuklar uyurken değil, uyumak üzereyken yatağa yatırılmalıdır.

Çocuklar da yetişkinler üzere uyumalı

Uykusu gelen çocuk, tıpkı yetişkinlerin kendileri için sağladıkları ışığı kapamak, yatağa yatmak, yorganı örtmek üzere şartların sağlanmasına gereksinim duyabilir. Şayet çocuk sallanarak, emzirilerek, biberonla mama verilerek uyumaya alıştırılırsa, gece uykusu bölündüğünde, tekrar tıpkı şartların sağlanmasını isteyecektir.

Ailenin uyku rutinini her gece tekrarlaması gerekiyor

Sıcak bir banyo, pijamalarının giydirilmesi, yalnızca yatakta duran bir oyuncağının kucağına verilmesi, loş ışıkta tıpkı ninninin söylenmesi, her akşam bunlardan birinin tekrarlanması, çocuğun bedenine uyku saatinin geldiğini anlatır. (BSHA- Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

BÜLTEN


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ