Gündem

Çocuklar birinci sefer duymanın heyecanını yaşadı 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Çocuklar birinci defa duymanın heyecanını yaşadı

SAMSUN – Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ‘biyonik kulak’ ameliyatı olan 20 aylık ile 9 yaşındaki iki çocuk birinci defa duymanın heyecanını yaşadı.

Halk ortasında ‘biyonik kulak’ olarak bilinen koklear implant ameliyatları tüm Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde olduğu üzere Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde de hastalara ek fiyat farkı çıkmadan yapılabiliyor. Kulak Burun Boğaz Polikliniği Odyoloji Ünitesinde 20 aylık Baybars Zahir Çalışkan ve 9 yaşındaki Çınar Selçuk’a biyonik kulak ameliyatı yapıldı. İki çocuk birinci defa duymanın memnunluğunu yaşadı. Aileleri de memnunluk gözyaşı döktü.

Mevzuyla ilgili bilgi veren Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Doğukan Özdemir, “Hastanemiz işitme tarama merkezi olup bölgeye hizmet vermektedir. İşitme tarama testlerinden geçemeyen çocuklarımızı ileri tetkik ve incelemelerle görüntülemeleri yapılmakta. Bu görüntülemelerde halk ortasında biyonkik kulak dediğimiz koklear implant ameliyatlarına uygun hastalar belirlenerek Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanemizde ameliyatlarını gerçekleştiriyoruz. Koklear implant, genel manada işitme aygıtlarından yarar göremeyen her iki kulakta ileri yahut çok ileri derecede işitme kaybı olan hastalar için uygun olan bir formüldür. Doğuştan ya da sonradan görülen ileri yahut çok ileri seviyede işitme kayıplarında bu uygulamadan yararlanılabilir. Cerrahi operasyonla yerleştirilen bu aygıtlar sayesinde tam işitme kaybı görülen olaylarda bile hastaların sesleri algılaması sağlanabilir” dedi.

Doç. Dr. Özdemir kelamlarına şöyle devam etti:

“2 ‘si çocuk, 1’i yetişkin olmak üzere 3 hastaya muvaffakiyetle koklear implant ameliyatı gerçekleştirdik. Çocuk hastalarımızın 1’i, 20 aylık, her iki kulağına da koklear implant yerleştirdik, öteki çocuk hastamız 9 yaşında ve Trabzon’dan gelen yetişkin hastamıza da tek taraflı olmak üzere ameliyatları tamamlamış olduk.”

Ameliyatlar hastalardan ek fiyat alınmadan yapılıyor

Özdemir, “Bir başka değerli mevzu da, bu ameliyatlar yüksek maliyetli ameliyatlardır. Ülkemizde Sıhhat Bakanlığına bağlı tüm Eğitim Araştırma Hastanelerinde olduğu üzere, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanemizde de koklear implant ameliyatlarında hastalarımıza ek fiyat çıkmamaktadır. Bu mevzuyu da değerli bir avantaj olarak hastalarımıza ayrıyeten bildirmek isterim” formunda konuştu.

“Kimse sessiz kalmasın”

Baybars’ın annesi Züleyha Çalışkan çocuğunun birinci kez duymaya başladığı anlardan sonra hislerini tabir etti. Çalışkan, “Uzun vakit bekledik. Bize bir asır üzere geldi bu 20 ay. İnşallah bundan sonra her şey daha güzel olacaktır. Kimse sessiz kalmasın yani çok güç. Yeterli bir imkan olduğunu düşünüyorum. Tüm sessiz kalan çocuklar için bireyler için yeterli bir fırsat bu fırsatı âlâ değerlendirsinler. Biz değerlendirdik çok mutluyuz” tabirlerini kullandı.

“Her duyduğu sese şaşırıyordu”

4 yıldır kulağında koklear implant bulunan ve bu aygıt sayesinde duyabilen 9 yaşındaki Çınar’ın annesi Dilek Selçuk da his dolu anlar yaşadı. Selçuk, “Çınar birinci kuş sesi duymuştu. ‘Bak anne, kuşlar cik cik ötüyor’ dedi. Unutamadığım bir andı bu. Yağmur sesi, rüzgar sesi, suyun sesi yani her duyduğu sese şaşırıyordu. İnsanlara çok kolay gelebilir. Bunlar bizim için daima çok büyüktü” açıklamasında bulundu.

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde koklear implant ameliyatları ek fiyat farkı çıkmadan yapılabiliyor.

İhlas Haber Ajansı / Bora Kara – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş