Gündem

Cep telefonları beyin kanserine neden olabilir mi? İngiltere’de yayınlanan yeni çalışma gerçeği ortaya çıkardı 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112acilfm haber-

Cep telefonları, baz istasyonları ağı tarafından iletilen radyo dalgalarını kullanır. Radyo frekans dalgaları düşük güçlü manyetik alanlardır. Kullanıcı telefondan uzaklaştığında dalgalar azalır. Örneğin, hoparlör modunda telefonla konuşan bir kişi, telefonunu elinde tutan bir bireyden çok daha az radyo dalgasına maruz kalır.

Telefonlarımızın yaydığı dalgalar, kullanıcı telefonunu başına yakın tuttuğunda kafatasının içine birkaç santimetre kadar nüfuz etme özelliğine sahiptir. Beynin temporal ve parietal lobları bilhassa etkilenebilir. Cep telefonları için elbette üretim standartları vardır. Bununla birlikte, günlük maruziyetin biyolojik tesirleri tartışmalıdır.

Araştırmaların birden fazla olağan cep telefonu kullanımı ile beyin kanseri oluşumu ortasında bir temas olmadığını gösteriyor. Pekala olağan kullanım ne? Sınırsız paketler ve telefon ile çalışmanın gelişimi ile aramalar saatlerce sürebiliyor.

Telefon kullanımı beyin kanserini tetikler mi?

Geçtiğimiz mart ayında Oxford Üniversitesi tarafından yayınlanan Journal of the National Cancer Institute mecmuasında çıkan yeni bir araştırma, İngiltere’de 20 yıl boyunca 800 bin iştirakçiye ait bilgiler topladı.

İştirakçilere cep telefonu kullanımlarını öğrenmek için nizamlı aralıklarla anketler gönderilmiştir. Anketlerde katılımcılara “Cep telefonunuzu günde kaç defa kullanıyorsunuz?”“Ne vakittir cep telefonunuz var?” ve “Haftada ne kadar müddetle arama yapıyorsunuz” üzere sorular soruldu ve paralel olarak, sıhhat durumları hakkında datalar toplandı. Yaşları, kiloları, alkol ve sigara tüketimleri, kanserin başlangıcı (yer ve derece) ve muhtemel mevt dataları toplandı.

Kümeler ortasında, kanser çeşidi ne olursa olsun, beyin kanseri oluşma riski açısından manalı bir fark görülemedi.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş