Gündem

Çene estetiği nedir? Çene estetiği nasıl yapılır? 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112 Acil Fm Haber

Çene Estetiği nedir? Çene Diş estetiği hakkında daha evvel bilgi sahibi olmayanlar ve birinci sefer duyanlar için diş estetiği nedir, çene estetiği nasıl yapılır çene estetiği ile ilgili ayrıntılar haberimizde yer almaktadır. İşte çene estetiği nasıl yapılır karşılığı…

ÇENE ESTETİĞİ NEDİR?

Ortognatik cerrahi; Düzeltici çene cerrahisi yahut basitçe çene cerrahisi olarak da bilinen, çene ve alt yüzün yapı, büyüme, uyku apnesi dahil hava yolu sıkıntıları, TME bozuklukları, bilhassa iskelet uyumsuzluklarından kaynaklanan maloklüzyon meseleleri, öbür ortodontik diş ısırıklarından kaynaklanan durumlarını düzeltmek, diş telleri ile kolaylıkla tedavi edilemeyen sorunların yanı sıra, düzeltmenin yüz estetiğini ve benlik hürmetini uygunlaştırmak için düşünülebileceği çok çeşitli yüz dengesizlikleri, uyumsuzluklar, asimetriler ve yanlış orantıları düzeltmek tasarlanan cerrahidir.

Ortognatik cerrahinin kökenleri, ağız cerrahisine ve gömülü yahut yer değiştirmiş dişlerin cerrahi olarak çıkarılmasıyla ilgili temel operasyonlara – bilhassa ortodonti tarafından belirtildiği durumlarda maloklüzyon ve diş çapraşıklığının diş tedavilerini geliştirmek için aittir. Yayınlanan birinci ortognatik cerrahi hadiselerinden biri, 1849’da Dr. Simon P. Hullihen’den olandı.

Başlangıçta Harold Hargis tarafından icat edildi, evvel Almanya’da ve daha sonra en ünlüsü BSSO operasyonunu geliştiren Hugo Obwegeser tarafından daha yaygın halde tanınan yapıldı. Bu ameliyat birebir vakitte yarık damak üzere doğuştan gelen rahatsızlıkları tedavi etmek için de kullanılır. Genelde ameliyat, maloklüzyonu yahut dentofasiyal form bozukluğunu düzeltmek için çene kemiğinin kesildiği, hareket ettirildiği, değiştirildiği ve yine hizalandığı ağız yoluyla yapılır. “Osteotomi” sözü, kemiğin cerrahi bir kesi ile bölünmesi manasına gelir.

Üst çeneye yahut alt çeneye (ve çoklukla her ikisine birden) “çene osteotomisi”, (genellikle) ağız ve çene yüz cerrahının bir diş kemerini yahut bir diş kemerinin modülünü ilgili çene kemiğinin diş kemerlerinin öteki kısımlarına nazaran cerrahi olarak hizalamasına imkan verir. Ortodontistlerle birlikte çalışarak, diş kemerlerinin uyumu öncelikle çalışan bir üst üste oturma(oklüzyon) yapmaya yöneliktir. Bu nedenle ortognatik cerrahi, daha temel bir ortodontik maksadı destekleyen ikincil bir prosedür olarak görülür.

Lakin son vakitlerde ve bilhassa ağız ve çene cerrahisinin kendisini birincil tıbbi uzmanlık alanı olarak belirlemede evrim geçirmesiyle – dişhekimliği uzmanlığı olarak uzun vadeli durumunun bilakis – ortognatik cerrahi, obstrüktif uyku apnesi ve birincil yüz orantılılığı yahut simetri düzeltmesi için birincil tedavi olarak giderek daha fazla ortaya çıktı.

Çene orantısızlığını yahut makûs kapanmayı(maloklüzyonu) düzeltmek için cerrahinin birincil kullanımı özel sıhhat sigortası ve kamu hastanelerinin finansmanı ve sıhhat erişim problemleri nedeniyle birçok ülkede enderdir. Çoğunlukla ağır formda sosyalist olarak finanse edilen az sayıda ülke, çene düzeltme usullerinin bir formda yahut genel nüfusun yaklaşık % 5’inde gerçekleştiğini bildirmektedir lakin bu sayı çene kemiği (maksiller) prognatizmaları, mandibular prognatizmalar, açık dişler, çiğneme zahmeti, yutma zahmeti, temporomandibular eklem fonksiyon bozukluk ağrıları, dişlerin çok yıpranması ve çenelerin çekilmesi üzere yüze ilişkin biçim bozuklukları üzere hizmetin en uç noktasında olur.

Giderek artan bir biçimde, beşerler cerrahiyi kendi kendilerine finanse edebildikçe, 3D yüz teşhis ve tasarım sistemleri ve ayrıyeten basitçe erişilebilir hale gelen çok çeşitli çene düzeltme prosedürlerini mümkün kılan yeni operasyonlar ortaya çıkmıştır; bilhassa özel çene (maksillofasiyal) cerrahi uygulamada. Bu formüller, IMDO, SARME, GenioPaully, özel BIMAX ve özel PEEK tekniklerini içerir. Bu prosedürler, onlarca yıldır büsbütün ve temel olarak ortodontik yahut dişçilik emellerine hizmet eden makul ortognatik cerrahi operasyonlarının klasik rolünün yerini almaktadır.

ÇENE ESTETİĞİ RİSKLERİ

Seyrek de olsa kanama, şişme, enfeksiyon, bulantı ve kusma üzere zorluklar olabilir. Ortognatik cerrahiden sonra % 7’ye varan enfeksiyon yüzdeleri bildirilmiştir; antibiyotik korunması (profilaksisi), antibiyotikler ameliyat sırasında verildiğinde ve ameliyat sonrası bir günden daha uzun müddet devam ettiğinde ameliyat yeri enfeksiyon riskini azaltır.

Hudut hasarına bağlı olarak ameliyat sonrası yüz uyuşması da olabilir. Hudut hasarı teşhisi şunlardan oluşur: fırça darbesi taraflı ayrımcılık (BSD), dokunma algılama eşiği (TD), sıcak/soğuk (W/C) ve keskin/kör ayrım (S/B), elektrofizyolojik testler (mental hudut yanıp sönme refleksi (BR), hudut mesaj çalışması (NCS) ve soğuk (CDT) ve sıcak (WDT) algılama eşikleri. Mandibular hududun bir kolu olan inferior alveolar hudut ameliyat sırasında belirlenmeli ve hudut hasarını en aza indirmek için dikkatlice çalışılmalıdır. Uyuşma süreksiz yahut daha nadiren kalıcı olabilir. Hudut hasarından güzelleşme çoklukla tamirden sonraki 3 ay içinde gerçekleşir.

ÇENE ESTETİĞİ SONRASI

Ortognatik cerrahiden sonra, hastaların çoklukla bir müddet büsbütün sıvı diyete uymaları gerekir. İştahsızlık nedeniyle kilo kaybı ve sıvı diyet yaygındır. Olağan düzgünleşme mühleti, küçük ameliyatlar için birkaç haftadan daha karmaşık ameliyatlar için bir yıla kadar değişebilir. Kimi ameliyatlarda küçük hudut hasarı ve his eksikliğinden ötürü ağrı enaz seviyede olabilir. Hekimler hastaya ağrı kesici ve profilaktik antibiyotik reçete eder. Çene etrafında ekseriyetle büyük ölçüde şişlik ve kimi durumlarda morarma vardır. Şişliğin birden fazla birinci birkaç hafta içinde kaybolur, fakat kimileri birkaç ay kalabilir.

ÇENE ESTETİĞİ FİYATLARI 2022

Çene Estetiği fiyatları 2022’de şu formdadır:

Çene Estetiği, bir ortodontist ile birlikte çene-yüz cerrahı yahut ağız cerrahı tarafından yapılır. Çene estetiği fiyatları çene yapısına nazaran değişiklik göstermektedir. Çene estetiği fiyatları ile ilgili en yanlışsız bilgiyi muayene sonucu doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ