Gündem

‘Çay göçü’ ile nüfusun 3’e katlandığı Rize’de hastanelerde Covid-19 hazırlığı 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

KORONAVİRÜS salgınının en ağır olduğu devirlerde risk haritasında birinci sıralarda olan Rize’de, olaylar artışa geçti. Yaz mevsimi ve çay tarımıyla nüfusun 3’e katlandığı kentteki hastanelerde gerekli servis ve ağır bakım hazır hale getirildi. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Klinik Şefi Öğretim Üyesi Dr. İlkay Bahçeci, “Vakaların bayram sonrası yaklaşık 3-4 katına çıktığını söyleyebiliriz. Tüm tedbirler alındı, herkes içini rahat tutsun” dedi.

Sıhhat Bakanlığı koronavirüs risk haritasında en çok hadise görülen vilayetler sıralamasında uzun müddet birinci sıralarda yer alan Rize’de olaylar tekrar artışa geçti. Genelde önemli boğaz, baş ve beden ağrısı ve ateş şikayetleriyle acil servislere başvuranların sayısının artmasıyla hastanelerde hazırlıklar da başladı. Bilhassa yaz mevsimi oluşu ve devam eden çay tarımı nedeniyle nüfusun 3’e katlandığı kentteki hastanelerde tüm imkanlar seferber edilip, gerekli servis ve ağır bakım yatakları hazırlıklı hale getirildi.

‘BAYRAM SONRASI HADİSELER 3-4 KATINA ÇIKTI’RTEÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Klinik Şefi Öğretim Üyesi Dr. İlkay Bahçeci, “Tüm Türkiye’de olduğu üzere Rize’de de hadiselerde ağır bir artış yaşanıyor. Bayram öncesine nazaran değerlendirdiğimizde bayram sonrası yaklaşık 3-4 katına çıktığını söyleyebiliriz. Bayram öncesinde günlük örnek sayımız 150-200 civarıyken şu an yaklaşık 800 ile 1000 ortası değişmekte ve müspetlik oranımız bir o kadar, yüzde 40-45 oranında artmış vaziyette, ağır bir formda devam ediyoruz” dedi.’HERKES İÇİNİ RAHAT TUTSUN’Dr. İlkay Bahçeci, oluşabilecek yoğunluğa karşı tüm tedbirlerin alındığını belirterek, “Sağlık Müdürlüğü’müz, başhekimliğimiz tüm tedbirlerini almış vaziyette. Biz laboratuvar olarak tüm tedbirlerimizi almış vaziyetteyiz. Günlük test kapasitemiz epeyce yüksek. Hastaların yatışlarına yönelik yeni servisler oluşturuldu, bu hususta herkesin içi rahat olabilir. Rastgele bir aksamaya meydan vermeden gelen hastalarımıza uygun hizmetler verilmekte. Kapasite açısından rastgele bir eza yok. Tabi bu ortada olağan hadiselerde da ağır bir devir yaşanıyor. Yaz periyodu Rize’de çay periyodu olmasıyla birlikte vilayet dışından gelen vatandaşlarımız ve bunların da muayeneleriyle birlikte bir yoğunluk yaşanıyor. Tüm tedbirler alındı, herkes içini rahat tutsun. Anında müdahale ediliyor” sözlerini kullandı.’RİSK HARİTASINDA BİRİNCİ 10’UN İÇERİSİNDE YER ALIYORDUK’

Geçen yıl bu periyotlarda Rize’deki vaka sayılarının yoğunluğunu hatırlatan Dr. Bahçeci, “Bu sene yeniden ağır bir artış var. Geçen sene bu mevsimlerde yoğunluk yaşanıyordu. Risk haritasında da birinci 10’un içerisinde yer alıyorduk. Hatta birinci olduğumuz süreçler yaşandı. Bu sene de tıpkı yoğunluk devam edecek üzere lakin bu yoğunluğun tedbirini alarak azaltmak bizim elimizde. Herkes gerekli önlemlerini alırsa, hastalığı olanlar izolasyonlarına dikkat ederlerse, maskelerini takarlarsa, bilhassa toplu olan yerlerde uzaklık kurallarına dikkat edip, hijyeni sağlarlarsa o birinci sıralardan daha geriye düşeriz diye ümit ediyorum” dedi.


Demirören Haber Ajansı / İstek Erbaş – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş