Gündem

Çankırı Valisi Ayaz’dan koronavirüs ve KKKA hastalığı uyarısı Açıklaması 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) olaylarındaki artış ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı konusunda ihtarlarda bulundu.

Vali Ayaz, gazetecilere, koronavirüs hadiselerinde hem dünyada hem Türkiye’de hem de Çankırı’da artış yaşandığını söyledi.

Kurban Bayramı hasebiyle hareketlilik yaşandığını, onun tesirlerini gördüklerini belirten Ayaz, “Çok şükür, hastaneye olan tesiri çok kısıtlı evvelki dalgalara nazaran. Vefat eden hastamız yaklaşık iki aydır yok lakin tekrar yatış yapan hastalarımız var.” dedi.

Hatırlatma dozu randevularının açıldığını hatırlatan Ayaz, “Özellikle son aşısının üzerinden 6 ay geçmiş tüm vatandaşlarımızı tekrar aşı olmaya çağırıyoruz. Alınabilecek en güçlü tedbir, aşı. Bilhassa risk kümesindeki 60 yaş üstü kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımız şayet son aşılarının üzerinden 6 ay geçmişse randevular açık. Lütfen hatırlatma dozlarını olsunlar.” diye konuştu.

Ayaz, KKKA hastalığı nedeniyle bu yıl iki kişinin vefat ettiğini lisana getirerek, şunları kaydetti:

“Şabanözü’nde genç bir evladımızı kaybetmiştik, Ilgaz’da da bir teyzemiz maalesef KKKA hastalığı sonucunda hayatını kaybetti. Onun için vatandaşlarımızı bir kez daha bu bahiste uyarıyoruz. Lütfen keneyi elinizle çıkarmayın. Kene ısırmasına vatandaşlarımız şahit olduklarında acil olarak sıhhat kuruluşuna başvursunlar ki takibimize girsinler. Zira kan kıymetlerindeki düşüşü ne kadar erken tespit edebilirsek, ilacın uygulanması ve sonuç vermesi o kadar tesirli oluyor. Elimizde çok aktif bir ilaç var fakat geç kalınırsa maalesef tahlil olmayabiliyor. İki vefatımız oldu, 10 vatandaşımız da yatarak tedavi aldı.”

AA / Muhammed Kaygın – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş