Gündem

“Bozuk konserveye dikkat” uyarısı 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112 Acil Fm Haber

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Nöroloji Ana Bilim Kolu Dr. Öğretim Üyesi Esra Acıman Demirel, bozuk konserve kaynaklı hastalıklara karşı vatandaşları uyardı.

Demirel, gazetecilere, yaklaşık bir ay evvel 50’li yaşlarında bir bayan hastanın yutma zahmeti, bulanık ve çift görme şikayetiyle BEÜ Sıhhat Uygulama ve Araştırma Merkezine başvurduğunu söyledi.

Tetkiklerin akabinde botulizm (toksinden kaynaklanan zehirlenme türü) teşhisi konulduğunu aktaran Demirel, “Hastamızın hikayesi derinleştirildiğinde konserve tüketiminin olduğu öğrenildi. Botulizm olduğu düşünülerek antitoksin tedavisi uygulandı. Hastanın takibinde düzelme oldu. Teneffüsü düzeldi. Taburcu edilmek üzere servisimizde takip ediliyor.” diye konuştu.

Demirel, konserve üretimi ve korumasıyla ilgili dikkat edilecek konulara değinerek, şöyle devam etti:

“Konserve imaline dikkat edilmesi gerekiyor. Kâfi ısı ve basınçla kapağının sıkı bir formda kapatılması gerekiyor ve kullanmadan evvel 10 dakika kaynatılması gerekiyor. Kapağı şişmiş ve bozulmuş eserlerin tüketilmemesi gerekiyor. Mikrodalgada ısıtmak toksinleri öldürmüyor. Konservenin belirli bir kısmında olabilir. Konserveden bir ölçü bile alınması hastalığa sebep olabiliyor.”

Botulizm hastalığının teşhis ve tedavisine yönelik bilgi veren Demirel, “Özellikle kapağı şişmiş, kokusu bozuluş konservelerin yenmemesi gerekmekte. Besinin alınımdan 18- 36 saat sonra belirtiler başlıyor. Birinci başta halsizlik ve yorgunlukla başlıyor. Bizim dikkat etmemiz gereken çift görmenin olması, konuşmanın bozulması ve yutma zahmetinin olması… Hikayesinde de konserve var ise kesinlikle botulizm düşünülmeli. Tedavinin en erken halde yapılması gerekiyor.” diye konuştu.

Demirel, bozulmuş konservelerden bir ölçü bile alınmasının ölümcül tesirlerinin olabileceğine işaret ederek, vatandaşlara dikkatli olma ihtarında bulundu.

AA / Fadime Yılmaz Elma – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş