Gündem

BOLU’DA ZEHİRLENME HADİSELERİ ARTIYOR 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Bolu‘ya bağlı Yuva köyünde Kurban Bayramı’nın son gününde çoğunluğu çocuklar olmak üzere karın ağrısı, mide bulantısı ve kanlı ishal görüldü. Hastaneye götürülen çocuklar ve yetişkinlerin birinci belirlemelere nazaran zehirlendiği belirlendi. Tetkikler sonucu çocuklarda bağırsak enfeksiyonu tespit edildi.

KİMİ HASTALARDA BÖBREK YETMEZLİĞİ DE BAŞLADI

Hastalardan kimilerinde bağırsak enfeksiyonun tesiriyle oluşan ishal sonucu böbrek yetmezliği de başladı. Teşhisin akabinde 10 kişinin durumu ağırlaştı. Ankara’ya sevk edilen 10 çocuk, çeşitli hastanelerde ağır bakıma alındı.

7’Sİ AĞIR BAKIMDA 32 KİŞİNİN TEDAVİSİ SÜRÜYOR

İçme suyundan rahatsızlandığı düşünülen kişi sayısı 63’e yükselirken, 31’i taburcu edildi. Çocuklardan kimileri servise alındı. Şu anda 7’si ağır bakımda olmak üzere 32 kişinin tedavileri devam ediyor.

SU VE YİYCEKLERDEN NUMUNE ALINDI

Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğü ve Halk Sıhhati Vilayet Müdürlüğü takımları de çocukların içtiği su ile yediği yiyeceklerden numune aldı. Sıhhat Bakanlığı’ndan özel bir takım de zehirlenmenin sebebinin belirlenmesi için Bolu‘ya gelerek inceleme başlattı.

HADİSE SAYISI ARTIYOR

Öte yandan zehirlenme olaylarında sayının artmaya devam ettiği öğrenildi. Misal şikayetlerle hastanelere yeni müracaatlar oldu. Köyde yaşayan vatandaşlara içme suyunu içmemeleri istikametinde ikazlar yapıldı. Köye içme suyunun sağlandığı su deposu boşaltılarak dezenfekte edildi. İlaçlı dezenfekte sürecinin akabinde suların kaynatılıp kullanılması tarafında ikaz yapıldı. Ayrıyeten su deposunu besleyen kaynaklardan da numuneler alındı.

“SONUÇLARIN ÇIKMASI BİRKAÇ GÜN SÜRER”

Bolu Valisi Erkan Kılıç, yaptığı açıklamada, incelemelerin devam ettiğini belirterek, Sıhhat Bakanlığı’ndan da vazifeliler geldi. Bizim gruplarımızla bir arada inceleme yapıyorlar. Nereden kaynaklandığı noktasında çalışılıyor. Su kaynaklı olarak düşünüyoruz. Fakat tam olarak netleşmedi. Birkaç gün sürer sonuçların çıkması” dedi.

“SELDEN ÖTÜRÜ SUYA MİKROP KARIŞMIŞ OLABİLİR”

Vali Kılıç, “Şu anda hastanelerde 32 kişi var, taburcu olanlar da var. Bolu ve vilayet dışındaki hastanelerde 32 kişi tedavi altında. Geçtiğimiz haftalarda yaşanan sel ve su taşkınlarından ötürü suya mikrop karışmış olabilir diye düşünüyoruz lakin tam olarak netleşmedi” diye konuştu.

“İNŞALLAH ÇOCUKLARIMIZA BİR ŞEY OLMAZ”

Köyde imamlık yapan Zeki Yeşiller ise, “Cumartesi günü bayramdan sonra halk ortasında karın ağrısı ishal görülmüş. Cumartesi günü Sıhhat Müdürlüğü yetkilileri muhtarımızla geldi. Sulardan analiz alındı. Daha çok çocuklarda görülüyor. Büyük insanlarda daha hafif geçtiği lakin kanlı ishal olduğu söylendi. Sıhhat Müdürlüğü grupları depodan ve yaylalardan tahlil aldılar. Dün akşam sular temizlendi. Dezenfekte edildi, klorlandı. Dünden beri şebekede su yok. Akşam özel yönetim tarafından su getirildi. Saat 3.00’a kadar halka su dağıtıldı. İnşallah çocuklarımıza bir şey olmaz. Her ailede yok. Nasıl bir şey olduğunu anlamadık” dedi.

ANNELER, YAŞANANLARI ANLATTI

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi altına alınan 9 yaşındaki Elif Naz Arslan ve 6 yaşındaki Cemre Mazakoğlu’nun anneleri yaşadıklarını anlattı. AA muhabirinin görüştüğü Huri Arslan, kızının iki gün ağır bakımda kaldığını ve sıhhat durumunun ciddiyetini koruduğunu söyledi. Etkilenenlerin tamamının birebir mahallede yaşadığını tabir eden Arslan, şöyle devam etti: “Genel olarak çocukları çok etkiledi. Artık yetişkinlerde de varmış. Onlarda da başlamış lakin Bolu’da tedavi görüyorlar. Eşim de rahatsız, çocuğumun amcası daha makûs durumda ve hastanede yatıyor. Çocukların bir kısmında böbrek yetmezliği başladı. Arkadaşımızın çocuğunda daha değişik belirtiler oldu. Beyne giden damarlara da tesir edilebildiğini öğrendik. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Yetkililere sesleniyoruz, bu olayın en kısa vakitte devasına bakılmasını istiyoruz. Şayet hakikaten sudansa lütfen devasına baksınlar.”

“HALÜSİNASYON GÖRÜYOR”

Cemre’nin annesi Şükriye Mazakoğlu da çocuğunda fark ettiği birinci belirtileri ve durumunu şu biçimde anlattı: “Önce ateşi çıktı, daha sonrasında karnında kramp formunda ağrılar oldu. Kusmasının akabinde kanlı ishal olunca hastaneye götürdük. Analizleri pak çıkmadı, çabucak hastaneye yatış yaptırdık, ağır bakıma alındı. Diyaliz gerektiğini söylediler ve Ankara’ya sevk ettiler. Şu an şuuru açık fakat insanları çift ya da bulanık görüyor. Halüsinasyon görmeye de devam ediyor.”

Demirören Haber Ajansı / Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş