Gündem

Böbreğinden 2.5 kilo tümör çıkarılan Afganistanlı Türkiye’de sıhhatine kavuştu 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112 Acil Fm Haber

Afganistan‘dan Türkiye’ye 2019 yılında gelen ve böbreğinden yaklaşık 2.5 kilo tümör çıkarılan 35 yaşındaki Hayrullah Karabağlı, Türkiye’de sıhhatine kavuştu.

2019 yılında Afganistan‘dan Türkiye’ye gelen ve böbreğinde 15 santimlik tümör bulunan Hayrullah Karabağlı, Türkiye’de tedavi edildi. Afganistan‘da tedavisine cevap alamayan Karabağlı, Türkiye’de sıhhatine kavuştu. Böbreğinde yaklaşık 2 buçuk kiloluk tümör bulunan Hayrullah Karabağlı, hastane masraflarını karşılayamadığı için Dünya Tabipler Derneği’nin dayanağıyla tedavi oldu. Hastane masrafları 45 bin TL olan ve hayati tehlikesi bulunan Karabağlı’nın ameliyat masrafları dernek tarafından karşılandı. Yaklaşık 7-8 saatlik ameliyat sonucunda 15 santimlik ve 2-2 buçuk kilo tartısındaki tümör, Op. Dr. Muman Hatipoğlu’nun uzun uğraşları sonucunda alındı. Op. Dr. Muman Hatipoğlu, Karabağlı’nın hayati tehlikesi olduğunu ivedilikle ameliyata alınmasaydı 1 ay içinde hayatını kaybedebileceğini söyledi. Hayatının kurtulduğunu lisana getiren Karabağlı, derneğe ve hekimlere da teşekkür etti.

“HASTAMIZIN MALİYETİ BİZE 2 BİN 500 DOLAR OLDU”

“HASTA AMELİYAT OLMASAYDI 1 AYA HAYATINI KAYBEDERDİ”

Hayati tehlikesi bulunan Karabağlı’nın ameliyat olmasaydı 1 ay içinde hayatını kaybedebilme ihtimalinin olduğunu söyleyen Op. Dr. Mamun Hatipoğlu, “Dünya Tabipleri Derneği aracılığıyla hasta bize geldi. Biz muayenelerini yaptıktan sonra sağ böbreğinde dev bir tümör çıktı. Dernekle irtibata geçtik. Bizim ivedilikle ameliyat yapmamız gerekiyor dedik. Bu ameliyat büyük bir ameliyat ve külfetli bir ameliyattı. Dernek çabucak onay verdi zira hayati tehlikesi olduğu için çabucak onayladılar. 4-5 gün içinde tekrar analizlerini yaptık ve elindeki analizlerle her geçen gün yeni analizler ortasında baya bir ilerleme olmuş. Biz dernekteki arkadaşlara da söyledik. Hasta ameliyat olmazsa benim iddiam bir aya kadar ölürdü. Daha sonra ameliyata aldık. Ameliyatı uzun sürdü 7-8 saat kadar. Sıkıntı bir ameliyattı. 2 buçuk kilo civarında bir tümör çıkardık. Karaciğere, bağırsaklara, hepsine yapışmıştı tümör. Hepsini tek tek ayırdık. 2 tabibimiz ben ve üroloji hekimi da vardı. Ameliyatımızı bitirdik. Hastanın 5. günü rastgele bir sorunu yok. Yarın taburcu etmeyi düşünüyoruz. Benim iddiam 15 gün içinde olağan hayatına geri dönebilir. Hastanın şikayetine bakılacak olursa da bu 2 yıldır süren bir hastalık. Yaklaşık 2 kiloya yakın bir tümör çıkardık. Hastanın hayati tehlikesi olduğunu söyleyince Dünya Tabipleri Derneği çabucak onayı verdi. Masrafları karşıladı ve çabucak ameliyata aldık “ifadelerini kullandı.

“4 ÇOCUĞUM YETİM KALACAKTI”

4 çocuğunun yetim kalmasından korktuğunu belirten Hayrullah Karabağlı, ” Afganistan‘dayken mide ağrısıyla doktora gittim. Orada tedavim başladı. Hekim 6 ay tedavi görmem gerektiğini söyledi. 6 ay tedavi yaptıramadım. 1-2 ay tedavi yaptırdım hiç bir yarar görmedim. Daha sonra Türkiye’ye geldim. Dünya Tabipleri Derneği, Afganistan dernekleriyle iletişimdeymiş. Oraya başvurdum. 4 çocuğum var. Onlar yetim kalacaklardı. Kim bakacak? Oradaki dernek lideri yardımcı oldu. Beni buraya gönderdi. Telefonla hastaneyi aradılar. Beni sıraya aldılar. 45 bin TL fiyat verdiler. Benim param yok nereden bulacağım dedim. Dernek yardımcı oldu. Ameliyat masraflarımı karşıladılar. Ameliyat olana kadar çok acılar çektim. Gitmediğim hastane kalmadı. Benim hayatımı kurtardılar. Hepsine çok teşekkür ederim. Çok korktum 4 çocuğum yetim kalacak diye” dedi.

(Zehra Baykal – Emre Baba – İHA)

İhlas Haber Ajansı / Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş