Gündem

BM: 2020’de 280 milyondan fazla kişi uyuşturucu kullandı 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Birleşmiş Milletler Memleketler arası Uyuşturucu ve Kabahat Ofisi (UNODC) Lideri Ghada Fathi Waly, 2020’de dünya genelinde 280 milyondan fazla kişinin uyuşturucu kullandığını bildirdi.

Waly, 26 Haziran Milletlerarası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Uğraş Günü hasebiyle yayımladığı iletide, Kovid-19 salgını ve Ukrayna, Afganistan ve Afrika’daki istikrarsızlık üzere nedenlerle uyuşturucu kullanan ve tedaviye muhtaçlık duyan şahısların gerekli dayanağa erişiminde önemli problemler yaşadığına dikkati çekti.

Birçok açıdan sıkıntı bir periyottan geçildiğini belirten Waly, bu güç süreçte uyuşturucu ticaretinin de arttığını belirtti.

Waly, dünya genelinde sentetik uyuşturucu çeşidinde artış gözlemlendiğine, bunu emniyet güçlerinin ele geçirdiği unsurlardan tespit ettiklerine dikkati çekerek, bilhassa Kuzey Amerika’da opioid çeşidi sentetik uyuşturucunun her geçen gün daha fazla can aldığını, bir diğer opioid çeşidi olan tramadol isimli hususun ise Afrika ve Orta Doğu’da insanları tehlikeye atmaya devam ettiğini vurguladı.

Tedavi için ulaşılması en sıkıntı şahıslara yardım götürülmesinin ehemmiyetine işaret eden Waly, bilhassa mülteci kamplarında kalan ya da insani yardım tertiplerinde ömrünü sürdüren yahut ayrımcılık ya da damgalanma korkusu yaşayan bireylere ulaşılması gerektiğinin altını çizdi.

Bayanlar, tedaviye ulaşımda önemli pürüzlerle karşı karşıya

Waly, kriz ve çatışma ortamlarında en çok bayanların etkilendiğini, uyuşturucu kullanımı nedeniyle çeşitli rahatsızlıklar yaşayan bayanların tedavi imkanlarına ulaşmakta önemli pürüzlerle karşı karşıya kaldıklarını belirterek, “Dünyanın birtakım bölgelerinde, tedavi gören hastalar ortasında bayanların oranı yüzde 10’un altında.” sözünü kullandı.

UNODC’nin dünyanın her yerinde şartlar ne olursa olsun uyuşturucu kullanımı nedeniyle tedaviye gereksinim duyan insanlara yardım götürmekte kararlı oluğunu vurgulayan Waly, şunları kaydetti:

“2020’de dünya genelinde 280 milyondan fazla kişi uyuşturucu kullandı.”

UNODC tarafından her yıl nizamlı olarak yayımlanan uyuşturucu raporu 27 Haziran’da kamuoyuyla paylaşılacak.

AA / Aşkın Kıyağan – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş