Gündem

Bir yılda iki bacağını da kaybetti 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112 Acil Fm Haber

Bir yılda iki bacağını da kaybetti

Doğuştun cüce olan engelli vatandaşın tekrar yürüyebilmek için protez bacağa gereksinimi var

Kendi kurduğu, eşi ve kızının da sahne aldığı tiyatroda kendisini üzere engellilerin sahne almasını sağlayan Ercan Kubaş

“Çocuklarımın elinden tutabilmem için protez bacağa gereksinimim var”

AFYONKARAHİSAR – Afyonkarahisar’da doğuştan cüce olun ve kemik erimesi hastalığı ile uğraş eden Ercan Kubaş’ın bundan 1 yıl evvel sol bacağı, artık de sağ bacağı kesilerek büsbütün tekerlekli sandalyeye mahküm oldu. Kendi kurduğu tiyatroda kendisini üzere engellilerin sahne almasını sağlayan Kubaş, artık tekrar sahnelere dönebilmek için gerekli protez bacağın parasını biriktirmeye çalışıyor.

Doğuştan cüce olarak dünyaya gelen ve çocukluğundan buyana kemik erimesi hastalığı ile de gayret eden Ercan Kubaş, eşi ve 2 çocuğu ile birlikte kurdukları sanat tiyatrosunda memnun mesut yaşarken, kemik erimesi nedeniyle 1 yıl evvel sol bacağı diz kapağının altından kesilmek zorunda kaldı. Yardım severlerin dayanağı ile aldığı protez bacak ile tekrar sahnelere dönen ve hayatını devam ettiren Kubaş’ın geçtiğimiz ayda sağ bacağı dizinden kesilmek zorunda kaldı. Artık büsbütün tekerlekli sandalyeye mahkum olarak yaşamaya başlayan Kubaş, 110 bin liralık protez bacağın 65 bin lirasını bulup bacağına kavuşması için yardım severlerden tekrar takviye bekliyor.

Doğuştan cücelik ve kemik erimesi ile gayret ediyor

Doğuştan cücelik ve kemik erimesi hastalığının olduğunu belirten Kubaş, “Sol bacağımı kurtara bilmek için 5 sene hastaneleri gezdim, ancak olmadı. Geçen sene haziran ayında ampute ameliyatı olarak sol bacağımı, 1 sene sonrada 45 gün evvel tekrar ampute ameliyatı olarak sağ ayağım kesildi. Daha evvel yürüyebiliyordum, yeniden engelliydim lakin şu anki olduğum tekerlekli sandalyede bayağı badire çekiyorum. Zira kaldırımlar, rampalar bizlere nazaran değil” diye konuştu.

“Çocuklarımın elinden tutabilmem için protez bacağa gereksinimim var”

2007’den buyana tiyatroyla uğraştığını ve kendi sanat tiyatrosunu kurduğunu belirten Kubaş, “Engeliler okulundan ayrıldıktan sonra bir ağabeyimin aracılığıyla tiyatroya girdim. 2009 yılına kadar tiyatroda oynadım. Engelliler ismiyle tiyatrolar yapıyorlardı. Ben de bunlardan kopmak için 6 ay üzere bir eğitim aldım. 6 aylık eğitimin sonunda kendi tiyatromu kurdum. 2011 yılından bu yana da Ercan Kubaş Sanat Tiyatrosuyla bir arada eşim, ben, kızım da oynuyor ve ünlü aktörlerle bir arada tiyatrolarda ömrümü devam ettirmeye çalışıyorum. Geçen yılki sol ayağımın protezini pahalı büyüklerimin sayesinde almıştım. Şuanda da sağ ayağımı alabilmem için 65 bin liralık bir para açığım kaldı, kıymetli büyüklerimden dayanak bekliyorum. Toplam protez bacağım maliyeti 110 bin lira. Ayağa kalkabilmem, çocuklarımın elinden tutabilmem için, tiyatro hayatına sahnelere tekrar dönebilmem için 110 bin liralık proteze gereksinimim var” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Hayati Kanat – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş