Gündem

Bingöl’de 7 ayda 48 kene hadisesi görüldü, 2 kişi vefat etti 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Bingöl‘de 7 ayda 48 kene olayı görüldü, 2 kişi vefat etti

BİNGÖL – Bingöl’de 2022 yılının birinci 7 ayında kene kaynaklı 48 Kırım Kongo Kanamalı Ateşi olayı görüldü, 2 kişi hayatını kaybetti.

Bingöl’de bilhassa havaların ısınmasıyla birlikte KKKA hadiseleri da görülmeye başlandı. Bilhassa Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nin kuzey kısımları, Orta Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun kuzey kesitlerinde görülen kene hadiseleri, Bingöl’de de birinci 7 ay içinde artış gösterdi. Kene olayların her yaz mevsiminde sık rastlandığı Bingöl’de bu yıl da şuana kadar 48 hadisenin görüldüğü ve 2 kişinin hayatını kaybettiği öğrenildi.

Vatandaşların kene ısırmalarına karşı dikkatli olması gerektiği konusunda uyaran Vilayet Sıhhat Müdürü Uzm. Dr. Mehmet Emin Gündoğdu, “Özellikle yaz periyotlarında vilayetimizde KKKA hadiselerinin arttığını görmekteyiz. Geçmiş yıllarda da maalesef KKKA bağlı olarak meyyit olayların olduğunu, tekrar bu yıl toplamda 48 hadiseden 2 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini söyleyebiliriz. Vatandaşlarımıza bu hastalıkla çabada önlemin çok değerli olduğunu, kırsal alanlarda, köylerde yaşayanlar yahut kentten rastgele bir sebeple kırsal alana giden vatandaşlarımız çok daha dikkat etmeliler. Bilhassa dışarda gezdikten sonra yahut hayvan ile temas ettikten sonra bedenlerini denetim etmeleri, rastgele bir yerlerinde kene yapışmışsa da en yakın sıhhat kuruluşundan yardım alarak bu kenenin çıkartılması kıymetli. Vatandaşlarımızın bu mevzuda dikkat etmesi gereken bir konu da şu, yalnızca keneden bulaşmadığı, enfekte olmuş hayvanlardan da bulaştığı, bu noktada beden sıvılarıyla temas edilmemesi gerektiğini hatırlatmak istiyorum” dedi.

İhlas Haber Ajansı / Muhammet Ali Çiftçi – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş