Gündem

BİLİM ŞURASI ÜYESİ ÖZLÜ VİRÜS, SOĞUK ALGINLIĞINA DÖNDÜ 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

SIHHAT Bakanlığı Koronavirüs Bilim Konseyi Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüsün artık ekseriyetle akciğerlere inmediğini belirterek, “Gençseniz, kronik bir hastalığınız yoksa ve aşılıysanız çok sorun yok. Hastalanabilirsiniz ancak hafif atlatacaksınız; yani endişelenmeye gerek yok. Nasıl ki nezle, grip, soğuk algınlığı nasıl bir hastalıksa bu da o denli bir hastalık haline dönmüş durumda” dedi.

Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüsün çok yaygın olduğuna dikkat çekerek hadise sayılarının bildirilenden çok yüksek olduğunu, hastalığın artık hafif atlatıldığını, riskli kümelerin kendini müdafaası gerektiğini belirterek, şöyle konuştu.

“Vaka sayılarımız artıyor. Bizim hastanede yatış hadiseleri da artmaya başladı. Covid servisimizi kapatmıştık. Covid hastamız hiç yoktu. Ancak son vakitlerde Covid için yatırdığımız hastalar olmaya başladı. Tekrar ağır bakımda da şu anda hastamız var. Ağır bakımı Covid ağır bakım olmaktan çıkarmıştık. Külliyen hastalarımız bitmişti. Olay sayılarında şu anda bildirilen sayılar gerçeği temsil etmiyor bence. Çok çok daha yüksek olduğunu düşünüyorum hadise sayılarının. Ancak toplumda artık beşerler hasta olunca eskisi üzere gidip test yaptırmıyorlar. 2020-2021’i hatırlarsanız en ufak bir öksürüğünüz, ateşimiz olsa çabucak masraf test yaptırırdık; ‘acaba Covid mi olduk’ diye korkardık. Lakin artık beşerler bunu hafif atlatıyor; nezle, grip, soğuk algınlığı üzere atlatıyor. Münasebetiyle ‘hastaneye gideyim test yaptırayım’ demiyor. Onun için hadise sayılarının olağanda bildirilenin çok çok üstünde olduğunu düşünüyorum. Etrafımıza bir bakalım etrafımızda bildiğimiz, tanıdığımız, yakınımız, komşumuz, arkadaşlarımız ortasında son 15 günde 20 gün içerisinde soğuk algınlığı, nezle, grip ve gibisi bir hastalık geçiren çok kişi olduğunu görürsünüz. Hatta aile uzunluğu bunların bir ortada hazırlandıklarını görürsünüz yani bu kadar yaygın şu anda fakat çok şükür ki, hafif bir hastalık halinde atlatılıyor.”

‘ENDİŞELENMEYE GEREK YOK’

Koronavirüsün artık çoklukla akciğerlere inmediğini belirten Prof. Dr. Özlü, şöyle devam etti: “Genelde 2-3 gün içinde temastan sonra semptomlar başlıyor. Hafif bir boğazda yanma, ağrı, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, bedende kırgınlık, halsizlik, yapabiliyor. Ateş bazen yapıyor. Bazen koku ve tat alma duyusu kaybı yapmaya başladı tekrar. Lakin genelde akciğere çok inmiyor. Yani akciğerde zatürree, teneffüs yetmezliği çok yapmıyor. Fakat bizim yatırdığımız olgular genelde yaşlı ya da kronik hastalığı olan olgular ya da bağışıklığı baskılanmış, kanser tedavisi gören ya da bağışıklığı baskılayan birtakım ilaçlar kullanmakta olan bireyler. Onlarda ağır seyredebiliyor. Hastaneye yatış, ağır bakım takviyesi gerektirebiliyor ve ölümcül sonuçlanabiliyor. Gençseniz, kronik bir hastalığınız yoksa ve aşılıysanız çok sorun yok. Hastalanabilirsiniz fakat hafif atlatacaksınız. Yani çok endişelenmeye gerek yok. Şöyle düşünün nasıl ki nezle, grip, soğuk algınlığı nasıl bir hastalıksa bu da o denli bir hastalık haline dönmüş durumda. Nezle olmamak için ne yapıyorsanız ya da soğuk algınlığı olmamak için neye dikkat ediyorsanız bunu da birebir halde kıymetlendirmemiz lazım”

Demirören Haber Ajansı / Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş