Gündem

Bilim Konseyi Üyesi Özlü: Mecburî kapatma gündemde değil 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

SAĞLIK Bakanlığı Koronavirüs Bilim Konseyi Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, 2020- 2021’deki üzere tekrar kaotik bir ortama geri dönülmesine muhtaçlık olacağını düşünmediğini belirterek, “Yani mecburî bir kapatma ya da o o denli bir muhtaçlık olacağını düşünmüyorum. O denli bir şey gündemde değil” dedi.

Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, mecburî kapanmaların gündemde olmadığını belirterek virüse karşı toplumsal bağışıklık oluştuğunu söyledi. Riskli kümelerin dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Özlü, “Grip düşünün mesela. Daha evvel grip geçirmiş olmanız sizin bir daha grip geçirmeyeceğiniz manasına gelmiyor. Bu da onun üzere. Yani bu oluşan bağışıklık bütünüyle sizi hasta olmaktan korumuyor lakin yeniden de oluşan bağışıklığın hastalığın ağır seyretmesini engelleyici bir özelliği olduğunu sanıyorum, ben bu türlü inanıyorum. Zira toplumda bir bağışıklık oluştu. Yani gerek aşılamalardan ötürü gerek hastalığı geçirenlerden ötürü. Kâfi seviyede olmasa bile bir bazal muhafaza oluştu. Bu hastalığın daha hafif seyretmesine yol açıyor. Bir de virüsün geçirdiği mutasyon da birebir tarafta olunca bu âlâ bir gelişme. Ben artık 2020- 2021’deki üzere tekrar kaotik bir ortama geri döneceğimizi düşünmüyorum. Berbat günlerin geride kaldığını düşünüyorum” diye konuştu.

‘KAPALI YERDE MASKESİZLİK RİSK’Risk kümelerinin dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Özlü, şu tabirleri kullandı:

“Bir de yüksek riskli ortamlar var. Mesela toplu taşıma bunlardan bir tanesi, asansörler bunlardan bir tanesi, kapalı, dar ve havalandırılmamış. Başka insanların kullanımına açık. Bu türlü bir yerde maskesiz bulunmak riskli elbette. Onlara dikkat etmek lazım. Bir de olağan düğün, dernek, nişan, kelam, mevlit, konserler, sinemalar, tiyatrolar, mitingler, ibadet yapılan yerler, kalabalık ortamlar. Buralarda maskeli olmak lazım. Dikkatli olmak lazım. Arayı muhafazaya çalışmak lazım. Tekrar kapanma beklentim yok. Yani zarurî bir kapatma ya da o o denli bir muhtaçlık olacağını düşünmüyorum. O denli bir şey gündemde değil. Esasen tüm dünyada da bu türlü bir beklenti yok. Yalnızca kimi ülkelerden maske kullanımı konusunda tavsiyeler var. Onu zati biz baştan beri yapıyoruz. Ben şu anda da maske kullanıyorum. Mesela hastanede daima maske kullanıyorum. Onun dışında bu türlü dar, kapalı, uygun havalandırılmamış toplumsal alanlarda maske kullanmaya devam ediyorum” dedi.


Demirören Haber Ajansı / Aleyna Keskin – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş