Gündem

Beyninde damar yumağı oluşan çocuk, 20 saatlik ameliyatla hayata tutundu 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Erciş’te şiddetli baş ağrısı şikayetiyle kaldırıldığı hastanede, beyinde oluşan damar yumağında kanama tespit edilen 13 yaşındaki çocuk, 20 saat süren ameliyatla sıhhatine kavuştu.

Yeşilova Mahallesi’nde yaşayan 8. sınıf öğrencisi Elif Sena Kavşut, şiddetli baş ağrısı, şuur kaybı, kol ve bacaklarındaki güçsüzlük şikayetleri nedeniyle ailesi tarafından ilçedeki sıhhat kuruluşuna götürüldü.

Buradaki müdahalenin akabinde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaş Tıp Merkezi’ne sevk edilen Kavşut’a yapılan tetkikler sonucu beyindeki atardamar ile toplardamar ortasında oluşan ve kanamaya neden olan “AVM damar yumağı” teşhisi konuldu.

Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi Beyin ve Hudut Cerrahisi Kısmı’nda vazifeli Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdurrahman Aycan ve Dr. Öğretim Üyesi Abdurrahim Taş ile grubu tarafından ameliyata alınan Kavşut’un operasyonu 20 saat sürdü.

El ve ayaklarını rahatlıkla kullanan, ağrılarından kurtulan ve beslenmesinde de sorun yaşamayan 13 yaşındaki Elif, 5 gün süren takibin akabinde taburcu edildi.

“Sağlığına kavuştuğu için mutluyuz””

Taş, AA muhabirine, baş ağrısı, el ve ayak kuvvetsizliği üzere şikayetlerle hastaneye getirilen Kavşut’un beyninde “damar yumağı” olarak isimlendirilen ve “AVM” denilen lezyonunun tespit edildiğini söyledi.

Çekilen tomografide Kavşut’un beyin kanaması geçirdiğini belirledikten sonra anjiyoya aldıklarını anlatan Taş, şöyle konuştu:

“Beynin derin yerleşimli bölgesinde AVM damar yumağı tespit ettik. Beyin anjiyosunda AVM’nin hangi damardan beslendiğini ve nereye boşaltıldığını ayrıntılı bir biçimde inceledik. Stratejimizi belirledikten sonra hastayı ameliyata aldık. AVM çok büyük olduğu için ameliyat 20 saat sürdü. İleri teknolojilere uygun, görüntü kayıt ve robotik hafıza sistemine sahip 4K robotik mikroskobunun yardımıyla AVM’nin besleyicilerini tek tek bulduk ve klipler koyduk. Hastanın iki derin venöz drenajını klipledikten sonra AVM damar yumağını büsbütün çıkardık. 20 saat süren ameliyatımızı başarılı bir biçimde tamamladık. Hasta 1 gün ağır bakımda kaldı. Kendine geldiğinde kollarını ve bacaklarını oynattı. Serviste 4 gün süren tedavinin akabinde taburcu ettik. Sıhhatine kavuştuğu için memnunuz.”

“Doktorlarıma çok teşekkür ederim”

Elif ise sıhhatine kavuştuğu için keyifli olduğunu belirterek, “Bir anda çok şiddetli baş ağrısı yaşadım. Annemin yanına gittim. Gözümü açtığımda ambulanstaydım. Hastaneye getirildiğimde beyin damarımda yumağın olduğunu söylediler. Ameliyat oldum. Şu an çok yeterliyim, yürüyebiliyorum. Hekimlerime çok teşekkür ederim.” dedi.

Anne Feride Kavşut da kızının hastanede yapılan müdahale sayesinde kurtulduğunu tabir ederek, “Allah’a şükürler olsun. Bu bir mucizeydi. Allah kızımı bize bağışladı. Kızım ansızın rahatsızlandı. Çabucak hastaneye kaldırdık. Hekimlerimiz müdahale etti. Ameliyatı çok zordu. Şükürler olsun muvaffakiyetle geçti. Kızım sıhhatine kavuştu. Hekimlerimize minnettarız.” sözünü kullandı.

AA / Emre Ilıkan – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ