Gündem

Bayılan yavru ayı fenomen olmuştu ! Acı bal,Deli Bal Yedi Denilmişti ! peki Doktorlar Ne Diyor İnsanlar da ki etkisi..

Paylaş

Delibal Zehirlenmesi (bal tutması) olarak da bilinir. Türkiye’de Doğu Karadeniz bölgesinde çok eskiden beri bilinen nadir bir besin zehirlenmesi nedenidir. Alternatif tedavi amacıyla, grayanotoksin içeren Ericaceae ve Sa-pindaceae ailelerinin çiçek ve yapraklarının polen ve nektarlarından üretilmiş balın yenilmesi ile oluşabilen klinik tablodur.

Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, bir ayının baygınlık geçirmesine neden olan orman gülü balının satışının yasal olarak yasak olduğunu açıkladı. Halk arasında acı bal veya deli bal olarak bilinen orman gülü balının, insanlarda kalp durmasına kadar etkisi olabileceğini belirten Kekeçoğlu, balın doktor kontrolünde kullanılması gerektiğini belirtti.

‘BİR İNSAN YESEYDİ ÇOK DAHA KÖTÜ DURUMLAR GÖREBİLİRDİK’

DHA’nın aktardığı habere göre, Doç. Dr. Kekeçoğlu, “Bu bal, orman gülü bitkisinden nektar toplanarak yapılan bir bal. Halk arasında orman gülü balından yani deli baldan yerseniz bir şey yapmaz diye biliniyor. Hatta tansiyonu düşürücü etkisi olduğu için çok iyi gelir diye biliniyor. Bu bilgi kesinlikle yanlıştır. Çünkü orman gülünün çok yoğun olduğu alanlarda eğer arı orman gülü nektarından çok fazla yararlanırsa bu balın içinde grayanotoksin dediğimiz bir zehir var. Bu zehir bala çok miktarda geçebiliyor. Eğer zehir bala çok miktarda geçtiyse, ayıda gördüğümüz belirtileri görebiliriz. Ayı vücut olarak iri olduğu için tolere etmiş durumda. Ama bunu bir insan yeseydi çok daha kötü durumlar görebilirdik” dedi.

‘KALP ATIŞLARININ DURMASINA NEDEN OLABİLİR’

 

Doç. Dr. Kekeçoğlu, balın kalp atışlarının durmasına neden olduğunu belirterek, “Aşırı derecede tansiyon düşürdüğü için kalp atışlarının durmasına kadar giden sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Böyle hastalara acil gittiklerinde kalp pili takmaya giden evrelerle karşılaşabiliyorlar. Bir kaşık yendiğinde bir şey yapmaz olayına da bir açıklama getirmek istiyorum. Her arıcının ürettiği balda aynı miktarda grayanotoksin olmayabiliyor. Bir arıcının ürettiğinde 1 miligram varsa diğer arıcının ürettiğinde örnek vermek gerekirse 32-40 miligram grayanotoksin miktarı olabiliyor. Dolayısı ile bilinmediği için baldan bir kaşık yenildiğinde bir şey yapmaz yaklaşımı doğru bir yaklaşım değil. Çünkü grayanotoksin miktarı çok olan baldan yendiğinde ayıda olduğu gibi baygınlık, halüsinasyon durumu, kalp atışlarının yavaşlaması hatta durmasına kadar giden sonuçlar ortaya çıkıyor” diye konuştu.

YouTube video

Sağlık Personeli Delibal Zehirlenmeleri Hakkında Sağlık bilgileri için TIKLAYINIZ

‘YASAL OLARAK SATIŞI YASAK’

Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, orman gülü balının satışının Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yasaklandığını vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

“Orman gülü balında grayanotoksin tipleri ve miktarları değişebiliyor. Bunu gözle gördüğünüzde, baktığınızda ya da test ettiğinizde anlamanız mümkün değil. Halk arasında duyuyoruz. Boğazımı çok yakıyor, bu bal çok ağır gibi söylemler var. Ama balda hangi bal olursa olsun söylemlere değil, analiz sonuçlarına bakmamız gerekiyor. Her şeyden önce yenilen orman gülü balının polen analiziyle o bitki florasından olup olmadığının kanıtlanıp, kanıtlanmadığı, içerisinde grayanotoksin 1, 2 ve 3’ler var. Bunlardan 1, 2 veya 3 hangi grayanotoksin olduğunun belirlenmiş olması gerekmektedir. Bu ayıda olduğu gibi insanlarda da yendiğinde benzer etkilerle karşılaşabilir miyiz? Evet. Bu nedenle Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yasaklamış olduğu bir bal türüdür. Normal şartlarda yasal olarak satışı yasak olan bir bal türü. Bunun nedeni de ayı yediğinde ortaya çıkan etkilere benzer etkilerin ortaya çıkmasıdır.”

DOKTOR KONTROLÜNDE KULLANILMALI

Orman gülü balının bazı hastalıklarda kullanıldığını söyleyen Kekeçoğlu, “Ancak bu demek değildir ki orman gülü balını tamamen piyasadan silelim, hiç satılmasın. Orman gülü balının gerçekten iyi yönleri ve faydaları var. Özellikle astım hastaları, üst solunum yolu enfeksiyon hastaları başta olmak üzere hipertansiyon hastalarında kullanılabilir. Ancak tamamen doktor kontrolünde, testleri yapılmış, etiketli, medikal olarak satışa sunulan bir orman gülü balının tüketilmesi gerekiyor. Rastgele arıcılardan alıp tüketmenin doğru olmayacağını vurgulamak istiyorum” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Düzce’nin Yığılca ilçesinde, deli bal olarak bilinen orman gülü balı üretimi yapanlar, kovanlarının yakınlarında baygın bir boz ayı görerek durumu Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerine bildirdi. Gelen ekiplerin veterinere götürdüğü ayının orman gülü balından zehirlendiği tespit edildi. Ayı tedavisinin ardından ormana bırakıldı.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş