Gündem

Basınçlı ve Karın İçi Sıcak Kemoterapi Nedir ?

Paylaş

Basınçlı ve Karın İçi Sıcak Kemoterapi Nedir ?

Kolorektal kanserler artık en sık görülen kanser tipleri ortasında 3. ve 4. sırada yer alırken kanser nedeniyle yaşanan vefatlar ortasında üst sıralarda karın içi kanser cinsleri geliyor. Gelişen teknoloji sayesinde son yıllarda uygulanan kimi karın içi sıcak kemoterapi uygulamaları ile hayat beklentisi olmayan hastalarda dahi vakit kazanılırken, ömür kalitesi de yükseltiliyor.

Prof. Dr. Erhun Eyüboğlu basınçlı ve karın içi sıcak kemoterapi ile ilgili yaptığı açıklamada, “kanser evreleri sıralandırılırken tümörün konumu yahut büyüklüğü yani katmanlarda aldığı yol, lenf düğümleriyle ilgili tutulum düzeyleri ve uzak organ metastazları olup olmaması göz önünde bulundurulmaktadır. Örneğin kolorektal kanser dediğimiz kalın bağırsak kanserlerinde ileri evre tümörlerde ortalama %8-10 oranında (oldukça yüksek bir oran), periton ismi verilen karın zarına metastazlar meydana gelmektedir. Karın zarı yaklaşık olarak baktığımızda bir kişinin beden yüzeyiyle tıpkı büyüklüktedir. Olağan bireyde yaklaşık 1.72 metrekare beden yüzeyi bulunmaktadır. Periton da neredeyse buna denktir. Periton, bütün organların üzerini örttüğü üzere karın duvarını da örtmektedir. Periton bir organdır. Bunun öteki organlar üzere kendine özel kan damarları yoktur. Difüzyon yoluyla komşulukta bulunduğu organlar vasıtasıyla hayatta kalır. Yaptığı işlevler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi, aşikâr oranlarda sıvı salgılamak, karın içerisinin ıslak kalmasını ve organların birbirine sürterek ziyan vermemesini sağlamaktır. Tıpkı vakitte kollayıcı bir dokudur. Örneğin kalın bağırsak ya da ince bağırsakların üzerindeki seroza diye tabir edilen kısım aslında peritondur. Periton yayılımı olduğu vakit, metastazın meydana getirdiği hayat beklentisinin kısalması ve komplikasyonların ortaya çıkması çok daha fazladır. Yani bir kalın bağırsak ya da mide kanseri bir diğer organa metastaz yaptı hatta karaciğere metastaz yaptığında bile beklediğimiz ömür mühletine nazaran, periton metastazının çok daha ölümcül sonuçlara yol açabildiği bilinmektedir.” biçiminde açıklamalarda bulundu.

İleri evre yumurtalık kanserlerinde de başarılı sonuçlar alınıyor 

Eyüboğlu, ileri evre yumurtalık kanserlerinde başarılı sonuçlar aldığını belirterek, “HIPEC ismi verilen karın içi sıcak kemoterapinin ameliyat esnasında uygulanabiliyor olması bu hastalarda hayat beklentisinin uzamasını, hayat kalitesinin de yükselmesini sağlamaktadır. Bu süreçlerden en sıklıkla yarar gören hastalık kümeleri; apendiks kanserleri, psödomiksoma peritonei kanserleri, kalın bağırsak kanseri, yumurtalık kanserleridir. Örneğin yumurtalık kanseri ileri evre olsa bile güzel yapılmış bir sitoredüktif cerrahi ile bu hastalarda 5 yıllık hayat talihi yüzde 70-80’lere kadar çıkabilmektedir ki bu küme genelde birkaç ayda hayatını kaybetmesi beklenen hastalardır. Özetle, hastanın hastalıksız ömür mühleti uzatılır, hayat kalitesi yaşadığı mühlet boyunca yükselir, yani hastalığın komplikasyonlarını yaşamaz. Bunların yapılabilmesi için elbette hastaların genel durumlarının ve kanserin yaygınlığının da belirli ölçülerde olması gerekmektedir. Her hastaya yapılamamaktadır. Hastaların belirli parametrelerle değerlendirmeleri yapılır, zira bu ameliyatlar 7-8 saatlik uzun ameliyatlardır ve hastanın bu türlü bir ameliyatı kaldırıp kaldıramayacağı tespit edilmelidir.” sözlerini kullandı. (BSHA- Bilim Ve Sıhhat Haber Ajansı)

Bülten


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş