Gündem

Bandırma Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ablasyon ve elektrofizyolojik süreci gerçekleştirildi 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Bandırma Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, kalp ritim bozukluklarının teşhis ve tedavisinde kullanılan “elektrofizyolojik çalışma (EPS) ve ablasyon” süreci birinci defa gerçekleştirildi.

Süreç, kardiyoloji uzmanları Dr. Öğr. Üyesi Alkame Akgümüş ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Balun tarafından 14 hastaya muvaffakiyet ile uygulandı.

Halk ortasında “yakma işlemi” olarak da bilinen, kalpte oluşan ritim bozukluğunu tespit ederek tedavi edilmesini sağlayan uygulama sonrası hastalar kısa müddette olağan hayatlarına dönebiliyor.

Bandırma Eğitim ve Araştırma Hastanesinde uygulamanın başlaması ile “ritim bozukluğu” sebebiyle yapılan hasta sevklerini de azaltacak uygulama ilgili bilgi veren Başhekim Muzaffer Şenveli, şunları kaydetti:

“Anjiyo süreciyle görsel olarak benzerlik taşıyan fakat anjiyo sürecinden farklı bir çalışma sistemi olan EPS/ablasyon uygulamasında, atar yahut toplar damardan girerek kalbe çeşitli kataterler göndererek kalp içinde makul noktalardan ikazlar ile hastanın yaşadığı ritim bozukluğu ortaya çıkarıldıktan sonra, çeşitli ikaz hareketleri ile ritim bozukluğunun tipi tespit ediliyor. Tespitin akabinde şayet uygun ise radyofrekans ile ritm bozukluğuna yol açan yollar yahut noktalar ablasyon yaparak (yakarak) ortadan kaldırılmaktadır. Hastalanın, şuuru açık ve konuşarak uygulanan bu tedavi sonrası kısa müddette olağan hayatına geri dönmektedir.”

AA / Tarık Köse – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş