Ekonomi

Bakan Nebati, YETERLİ Partili Yılmaz’ın “Türkiye IMF’den borç aldı” argümanını yalanladı: Ya mevzuyu bilmiyorsunuz ya da çarpıtıyorsunuz 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112 Acil Fm Haber

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye’nin Milletlerarası Para Fonu’ndan (IMF) borç aldığına ait açıklamaların gerçek dışı olduğunu bildirdi. Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, GÜZEL Parti İktisat Siyasetleri Lideri Prof. Dr. Bilge Yılmaz’ın tezlerine yönelik “Dün katıldığınız bir yayında Türkiye’nin IMF’den 6,5 milyar dolar borç aldığını argüman etmişsiniz. Ya mevzuyu bilmiyorsunuz ya da bilip çarpıtıyorsunuz. İki durum da sizin isminize üzücü.” sözlerini kullandı.

ŞARTSIZ REZERV TAKVİYESİ SAĞLANDI

IMF’nin üye ülkeleri desteklemek maksadıyla SDR (Special Drawing Rights – Özel Çekme Hakkı) tahsisatı, diğer bir sözle şartsız rezerv takviyesi sağladığını belirten Nebati, SDR tahsisatlarının üye 190 ülkeye kota hisseleri oranında yapıldığını kaydetti. Nebati, bu kapsamda geçen yıl, ABD’ye 112,9 milyar dolar, Almanya’ya 36 milyar dolar, Güney Afrika’ya 4,15 milyar dolar meblağında rezerv imkanı sağlandığını söz ederek, Türkiye’ye ise IMF’deki kota hissesine karşılık gelmek üzere 6,3 milyar dolar tahsis edildiğini belirtti.

“TÜM ÜYELERİN KULLANIMINA AÇILMIŞ BİR KAYNAK”

IMF ile bu mevzuda bir mutabakat imzalanmadığına ya da program alakasına girilmediğine dikkati çeken Nebati, “Bu imkan, tüm üye ülkelerin kullanımına açılmış bir kaynaktır. Türkiye’nin IMF’den borç aldığına ait açıklamalar gerçek dışıdır. Bu konularla ilgili geçmişte de yapılan tezviratlara ait 26 Ağustos 2021’de yapılan Bakanlığımızın basın duyurusu linkini sizin için tekrar bırakıyorum.” değerlendirmelerinde bulundu.

BASIN DUYURUSUNDA NE DENMİŞTİ?

Bakan Nebati’nin paylaşımına eklediği 26 Ağustos 2021 tarihli basın duyurusunda, Türkiye’nin 1947 yılından bu yana IMF üyesi olup, bahse mevzu kuruluşta yüzde 0,98 sermaye hissesine sahip olduğu, IMF’in 23 Ağustos 2021 tarihinde Kovid-19 salgını nedeniyle üye ülkeleri desteklemek hedefiyle toplam 650 milyar dolar meblağında SDR tahsisatı, öbür bir tabirle şartsız rezerv dayanağı sağladığı belirtilmişti. SDR tahsisatlarının üye 190 ülkeye kota hisseleri oranında yapıldığına işaret edilen açıklamada, Türkiye’ye, IMF’deki kota hissesine karşılık gelmek üzere 6,3 milyar dolar tahsis edildiği, IMF ile bu hususta bir muahede imzalanmadığı ya da program ilgisine girilmediği aktarılmıştı.

AA / Merve Hasret Çakır – İktisat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş