Gündem

Bakan Koca: Türkiye’de 5 maymun çiçeği olayı tespit edildi 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112 Acil Fm Haber

SIHHAT Bakanı Fahrettin Koca, “Şu ana kadar ülkemizde 5 maymun çiçeği hastası tespit edildi. 4 hastamız büsbütün güzelleşti ve taburcu edildi. 1 hastamız ise izolasyonda” dedi.

Sıhhat Bakanı Koca, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Koca, Türkiye’deki maymun çiçeği hadiselerine ait, “Şu ana kadar ülkemizde 5 maymun çiçeği virüsü hastası tespit edildi. Bu 5 hastaya filyasyon yapıldı ve yakın etrafı izole edildi. 4 hastamız büsbütün düzgünleşti ve taburcu edildi. 1 hastamız ise izolasyonda. Sıhhat durumları düzgün, hiç bir sorun yok. Ülkemizde sık görülmemesinin temel nedeni, kapalı ortamda çok yakın ve uzun vadeli temasla bulaşmasıdır. Ülkemiz açısından bir endemi ya da global manada bir pandemi riski taşımamaktadır” dedi.

Koronavirüs salgınıyla ilgili Koca, Omicron’un daha bulaşıcı olduğunu lakin birinci varyantlara nazaran hastalarda daha hafif seyrettiğini belirterek, “Hatırlatma dozlarının yapılmasını şiddetle öneriyorum. Ayrıyeten bilhassa ileri yaştaki vatandaşlarımızı kesinlikle korumalıyız” diye konuştu.

Sıhhat çalışanlarının özlük haklarıyla ilgili soruya da karşılık veren Bakan Koca, “Yeni bir yönetmelik hazırladık. Adaleti temin etmeye, emeğe karşılığını vermeye odaklandık. Taslak ilgili kurumların görüşlerine açıldı. Yakında yayımlanarak 15 Ağustos’ta devreye girecek. Doktorlarımızın ve sıhhat çalışanlarımızın memnuniyeti ile meseleler daha kolay çözülecek” dedi.


Demirören Haber Ajansı / Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş