Asistan Doktorlara; Bu parayı istemeyen başka üniversiteye gitsin !

Paylaş

Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi çalışanları uzun süredir maaşlarını zamanında alamıyor. Kasım ayında maaşları yatmadığı için yönetime “Hakkımız olmayan bir şeyi talep etmiyoruz. Hakkımızı istiyoruz” diye seslenen çalışanların maaşları iki parça halinde ödendi. Asistan maaşlarının YÖK’ün belirlediği oranda kamuyla bir eşitlenmesi için yönetime toplantı talebinde bulunan hekimlere, “Zaten paramız yok. Bu parayı eşitleyemeyiz. Bu parayı istemeyen gitsin” denildiğini söyleyen üniversiteden görüştüğümüz bir doktor, “Üniversitenin akıbeti belirsiz. Asistan arkadaşlarımız hem daha iyi bir eğitim hem de geçinebilmek için başka üniversitelere geçiş yapmaya başladılar” dedi. Ankara Tabip Odası (ATO) Asistan Hekim Komisyonundan Dr. Volkan Tümer ise, Tıpta Uzmanlık Kurulu ve üniversite yönetiminin konuya dair sorumluluk alması gerektiğini ifade etti.

Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi çalışanları bir süredir maaşlarının zamanında ödenmemesi neticesinde geçtiğimiz hafta bir araya gelip, maaşlarının zamanında yatırılmasını talep etmişlerdi. Enflasyon ve hayat pahalılığı sebebiyle geçinemediklerini ifade eden asistan hekimlerin maaşı yatırıldı. Üniversitede asistan eğitimini bitiren, atama beklediğini ve güvenlik kaygısıyla isim vermek istemediğini belirten bir doktor, kasım ayına ilişkin maaşların iki parça halinde yatırıldığı son ödemenin de 21 Kasım tarihinde yapıldığını söyledi.

ÜNİVERSİTENİN AKIBETİ BELLİ DEĞİL
Birkaç aydır maaşların geç yatırıldığını doğrulayan görüştüğümüz doktor; “Dün ödemenin son kısmı yatırıldı. ‘Yetkililer bize şubat ayına kadar maaş alıp alamayacağınız belli değil’ dedi. Bir söylenti de üniversitenin aralık gibi kapanacağı… Böyle bir belirsizlik var. Zaten Mütevelli Heyeti asistanlara ‘Başka üniversitelere gidin’ dedi” diye konuştu.

“Bakın ben iki parça halinde bu ay toplam 12 bin 400 TL son asistan maaşımı aldım. Kamuda bir asistan hekimin maaşı 20 bin ila 24 bin TL arasında değişiyor. Biz aslında YÖK’ün yönetmeliğine göre vakıf üniversiteleri ile kamu arasındaki ücret farkının eşitlenmesi için yönetimden toplantı talep ettik. Mütevelli Heyeti bize, ‘Zaten paramız yok, bu parayı eşitlemeyeceğiz. Bu parayı istemeyen gitsin’ dedi” diyerek, asistan hekimlerin yaşadıkları sıkıntıyı anlatan doktor; asistan hekimlerin geçinmekte zorlandıklarını üstelik iyi bir asistanlık eğitimi alamadıklarından şikayetçi olduklarını ifade etti.

“PEDİATRİ GİBİ BİR BÖLÜMDE İKİ HOCA BİR UZMAN VAR”
Son dönemde Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesinden çok sayıda hocanın gittiğini de sözlerine ekleyen doktor, az sayıda hocayla eğitimlerin verildiğini anlattı: “Pediatri gibi bir bölümde iki profesör bir uzman var. Şu anda orada bulunan arkadaşlarımızın kafasında ciddi bir belirsiz var. Üniversite söylendiği gibi aralık ayında kapatılacak mı? Yoksa devredilecek mi? Eğer devredilecek ise gelen yönetim asistan hekimlere ne kadar ücret verecek?”

“GÖNDERMEDİKLERİ ASİSTAN HEKİMLERİN SIRTINA TÜM İŞİ YIKIYORLAR”
Hocaların izin verdiği asistan hekimlerin başka üniversitelere geçmeye başladığını, asistan hekimlerin üniversite arayışında olduğunu söyleyen görüştüğümüz doktor, “İzin verdikleri asistanlar başka üniversitelere geçebiliyor. Bir bölümde 10 asistan varsa 8’ine geç diyorlar. Geride kalan iki, üç asistanın sırtına bütün işin yıkıldığı bir durum söz konusu” diye anlattı. “Siz ne yapacaksınız?” diye sorduğum doktor, “Ben ve benim durumumda olan doktor arkadaşlarım için süreç farklı. Çünkü ben asistanlık eğitimimi bitirdim. Atanmamı bekleyeceğim. Maaş yatıramayacaklarını ifade ettikleri için burada beklememe gerek yok. Benim bu süreçte istifa etmem gerekiyor” diyor.

TIPTA UZMANLIK KURULU VE ÜNİVERSİTE YÖNETİMİ SORUMLULUK ALMALI
Konuya ilişkin görüştüğümüz Ankara Tabip Odası Asistan Hekim Komisyonu Üyesi Dr. Volkan Tümer, uzmanlık eğitimine vakıf üniversitelerinin baktığı gibi bakılamayacağını söyledi. Dr. Tümer, “Yani bu bir işletme modeliydi ancak biz battık siz de gidin başınızın çaresine bakın gibi bir şey söz konusu olamaz” dedi. Doğru olmayan bir başka şeyin de bakanlığın inisiyatifi üniversitenin insafına bırakması olduğunu kaydeden Dr. Tümer, vakıf üniversiteleri her ne kadar çalışanlara ödediği ücreti bakanlıktan temin etmese de sonuçta bu insanlarda bu işi karşılıksız yapmadığını ifade edip, şöyle devam ediyor; “ Belli bir ücret karşılığında vakıf üniversitelerini kabul ediyor arkadaşlarımız. Birçok değişiklik ek ödeme yönetmeliği gibi sonradan ortaya çıkan durumlar. Böyle bir durumun ortaya çıkacağını bilselerdi, kendilerine gidin başka üniversitede asistanlık eğitiminize devam edin deselerdi, belki bu arkadaşlarımız vakfı tercih etmeyeceklerdi.” Yaşanan durum neticesinde ortaya eşitsizlik çıktığını da sözlerine ekleyen Dr. Tümer, “Hem üniversite yönetimin hem de tıpta uzmanlık kurulunun konuya dair sorumluluk alması gerekiyor. Biz bu işi batırdık, diyerek asistanlarımızı şu şu üniversitelere dağıtıyoruz ya da belli kazanılmış hakları gözeterek yani Ankara’da eğitim alan bu arkadaşlarımızın yine Ankara’daki diğer üniversitelere yerleştirilmesinin yapılması gerektiğinin altını çiziyor.

“UZMANLIK EĞİTİMDE ASIL DERT BEN BU ASİSTANA NE KADAR EĞİTİM VEREBİLİRİM OLMALI”
Asistanlara neye göre siz gidin ya da siz gitmeyin demelerinin aslında çok belirgin olduğunu ifade eden Dr. Tümer, “İşine yarayacaklarını tutmaya çalışıyorlar artık işi bitenleri ya da kendi işine yaramayacağını düşündüğü asistanlara ise sen gidebilirsin diyorlar. Bu uzmanlık eğitimin mantığına ters. Uzmanlık eğitimde asıl derdin ben bundan ‘ne kadar çok yararlanırım’dan ziyade ‘ben bu öğrenciyi ne kadar eğitebilirim’ olmalı. Burada eğitim gözetilecek olsaydı tam tersi yaklaşım olması gerekirdi” diyor. Bu durumun sadece vakıf üniversitelerinde yaşanmadığını sözlerine ekleyen Dr. Tümer, birçok yerde uzmanlık eğitimi alan asistanların eğitim alan öğrenciden ziyade oranın temel iş yürütücüsü adeta işçisi olarak göründüğünü ifade etti.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz


Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.