Personel Sağlık

Artık dayanacak gücüm kalmadı” diyerek istifa etti !

Paylaş

Bingöl Devlet Hastanesi’nde dün bir hasta ve yakını tarafından saldırıya uğrayan Ali Durmaz, “Artık dayanacak gücüm kalmadı” diyerek istifa etti.
Bingöl Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniği’nde görev meydana getiren Uzman Doktor Ali Durmaz, dün muayene sırasını bekleyen bir hasta ve yakını tarafından yaşlı bir hastayı muayene ettiği sırada saldırıya uğradı. ‘Muayene geciktiği’ sebebi öne sürülerek darbedilen Durmaz’a iş göremez tutanağı verilirken, Durmaz’ı darbeden baba ve oğlu gözaltına alındı.

Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü’nce meydana getirilen açıklamada saldırı kınanırken, adli sürecin takipçisi olunacağı da bildirildi.

MESLEKTAŞLARI HASTANE ÖNÜNDE TOPLANDI

Bingöl Devlet Hastanesi önünde toplanan Durmaz’ın sıhhat personeli arkadaşları da saldırıyı kınadı. Başhekim Yardımcısı Dr. Çağatay Arif Özkaya, saldırının ne sebeple olursa olsun kabul edilemeyeceğini, olayın bütün sıhhat çalışanlarını derinden yaraladığını belirtti. Özkaya, “Bu taarruz ancak tabip arkadaşımıza değil, fedakarca görevini yürüten tüm sağlık çalışanlarına ve tabip arkadaşımızdan hizmet almayı bekleyen bütün hastalarımıza yapılmış sayılmaktadır. Sağlık çalışanına sertlik topluma karşı yapılmış utanç verici bir eylemdir. Sağlıkta memnuniyetin üst düzeye ulaştığı bir noktada, her zorluğa karşın görevini en iyi biçimde ifa eden esenlik çalışanlarına sertlik mutlaka kabul edilemez. Hekim arkadaşımıza geçmiş olsun diyor, bu vakası şiddetle kınıyoruz” dedi.

DARBEDİLEN DOKTOR İSTİFA ETTİ

İstifasını sosyal medyadan duyuran 9 senelik doktor Durmaz, “Çok sevdiğim ve çocukluğumdan itibaren yoğun çaba sarf ederek, üst üste günlerce uykusuz kalmış olarak, yaklaşık 25 sene devam eden oldukca ağır bir eğitim ve öğretim yaşamını başarıyla tamamlayarak edindiğim uzman hekimlik mesleğinden bugün çekilme ettim” dedi.
Durmaz, “Devlet hizmet görevlisi olarak insan üstü özveri ile çalıştığım hastanemde, dün muayene ettiğim hasta ve hastanın babası tarafından tekmelenip yere düşürülerek ve yumruklanarak canıma kast edilmiş olması ve tekrar aynı kişiler tarafından tehdit ediliyor olmam sebebiyle can güvenliğimin bulunmamasıdır. Üstelik bu tarz şeyleri yaşamamın sebebi, randevusu bulunan 65 yaş üzeri başka bir hastanın muayenesini yapıyor olmam sebebiyle 5 dakika gecikmemdir” ifadelerini kullandı.
‘DAYANMA GÜCÜM VE İNANCIM KALMADI’

Günde 80’e yakın hasta baktığını, daha ilkin de hakaret, tehdit ve saldırıya maruz kaldığını söyleyen Durmaz, bu durumun artık görevini yapmaya mani bulunduğunu belirtti. Durmaz, en son maruz kalmış olduğu saldırı sonrası daha fazla dayanma gücü ve inancı kalmadığını aktardı. “Tekmelenip yumruklandığım, üstüne de tehdit edildiğim polikliniğin kapısından artık girmek istemiyorum” diyen Durmaz, yaşanmış olan durumu ‘utanç verici’ olarak değerlendirirken, yalnızca kendisinin karşılaşmış olduğu münferit ve nadir bir durum olmadığının da altını çizdi: “Ülkemdeki derhal bütün tabip arkadaşlarımın günlük mesleki rutini artık sövgü, hakaret, tehdit ve fizyolojik saldırıdır. Çok büyük bir kısmı basına yansımamakla birlikte ülkemizdeki hekimler her gün yüzlerce sözlü-fiziki saldırı, hakaret ve tehdide uğramaktadır. Bunlar arasından fizyolojik taarruz ile sonuçlananların belki de yüzde biri basına yansımakta, geri kalan fiziki saldırılar basına yansımamaktadır. Fiziksel saldırı haricinde hekimlerin maruz kaldığı sözlü saldırı, sövgü, hakaret ve tehditler ise artık haber değeri dahi taşımamaktadır.”

‘BU MESLEĞİ ARTIK YAPILAMAZ HALE GETİRENLERE HAKKIM HELAL DEĞİLDİR’

Mesleğini icra ederken daima aklında ‘hastanın yahut hasta yakınının üzerinde silah taşıyıp taşımadığı, saldırıp saldırmayacağı, saldırırsa canını nasıl kurtaracağına’ ait sorular olduğunu belirten Durmaz’ın açıklaması şu şekilde:

“Yıllardır bu utanç verici durum artarak devam etmesine karşın ehil önlemlerin alınmaması, caydırıcı cezaların olmaması tüm motivasyonumu ve inancımı artık yok etmiştir. Savaşlarda dahi hukuk vardır. Savaşlarda dahi hekime saldırılmaz. Ülkemizde ise hepimiz hekimler en büyük düşmandan bile daha büyük bir düşmanlıkla karşı karşıyayız ve çoğunlukla öldürülme tehdidi altında çalışmaktayız. Üstelik bize saldıranlar, ölümle tehdit edenler ve canları istediğinde de öldürenler bizim şifa vermek için canla başla çabaladığımız hastalarımız ve onların yakınlarıdır. Bu durumun tarihin hiçbir döneminde, hiç bir dinde, dilde, kültürde, izahatı ve insanlığa sığar tarafı yoktur. Çok büyük hayal kırıklığı içindeyiz. Çok kırgın ve kızgınız. Ve artık ümitsiziz. Pek tamamımız çökmüş durumdayız. Devam edecek gücümüz bitmek üzere yahut bazılarımız için artık sonlandı. Her geçen gün pek oldukça doktor artık bu mesleği can güvenliğinin olmaması sebebiyle bırakıp başka iş kollarına yöneliyor. Bu biçimde devam ettiği sürece uzak olmayan bir gelecekte hastanelerde tabip bulmak çok zor hale gelecek. Hekimlere küfür, hakaret, tehdit, sözlü ve fiziksel saldırıda bulunarak bu mesleği artık yapılamaz hale getirenlere ve onlara yardımcı olanlara hakkım helal değildir.”


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş