Gündem

Alzheimer’ı Tetikleyen Besinlere Dikkat!

Paylaş

Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Seçkin “Bilimsel çalışmalarda, beyinde hudut dokularının iltihaplanması sonucunda Alzheimer hastalığına yatkınlığın arttığı gösterilmiştir. Bu iltihaplanmaya (kronik nöroenflamasyon) neden olan ana faktörlerden biri de yanlış beslenmedir” dedi.

Ülkemizde son yıllarda Alzheimer hastalarının sayısı artarken, bu artışın bir nedeninin de sağlıklı beslenme alışkanlıklarından uzaklaşılıp endüstriyel olan işlenmiş eserlere yönelimin ve tarım eserlerinde pestisit (böcek ilacı) kullanımının artması olduğunu belirten Seçkin “Son yıllarda yapılan çalışmalar; beyinde hudut dokularının iltihaplanması (kronik nöroenflamasyon) sonucu Alzheimer hastalığına yatkınlığın arttığını, bunun ana nedenlerinden birinin de yanlış beslenme olduğunu, buğday, çavdar, yulaf üzere tahıllarda bulunan ‘gluten’ ismi verilen bir proteinin kronik nörolojik enflamasyonda rol aldığını göstermiştir. Gluten bilhassa genetiği değiştirilmiş buğday ile üretilmiş ve rafine edilmiş unlarda daha ağır ölçüde bulunurken, buğdayın anavatanı olan Anadolu’da üretilen Siyez, Karakılçık, Kavılca üzere buğday cinslerinde daha düşük ölçüde bulunmaktadır. Çölyak tanısı olmasa dahi bireylerin diyetlerinde gluten kısıtlamasına gitmeleri ve mümkünse cet tohumdan üretilmiş ve rafine edilmemiş unları tüketmeleri önerilmektedir” formunda konuştu.

Şeker, un, tuz üçlüsünden kaçının!

Rafine edilmiş tuz, şeker ve un tüketiminin de Alzheimer hastalığı açısından riski artıran besinler olarak kabul edildiğini söyleyen Seçkin “Beslenme sırf beynimize ve bedenimize ‘yakıt’ sağlamak için yapılmamalı. Tıpkı kışın fosil yakıtları ile ısıtılan meskenlerde, sobadaki yanma sürecinin “yan ürünlerini” içeren dumanların hava kirliliği oluşturarak bizleri zehirlemesi üzere vücudumuza sunduğumuz berbat yiyeceklerin de bizleri doyurup “ısıtsalar” dahi ortaya çıkan yan eserler aracılığı ile vücudumuz ve beynimiz için birer zehire dönüşebileceklerini unutmamak gerekir” halinde ikazda bulundu.

Beyin dostu besinler

Soğuk sıkım sızma zeytinyağı başta olmak üzere, deniz eserleri, badem, fındık, ceviz, çiya tohumu, avokado ve semiz otu üzere omega-3 içeren besinlerin ise tam bilakis Alzheimer hastalığı üzerindeki güzelleştirici tesirleri bulunmaktadır. (BSHA- Bilim Ve Sıhhat Haber Ajansı)


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş