Gündem

Alman profesörden Türkiye’ye karaciğer nakli övgüsü 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112 Acil Fm Haber

Almanya’daki Giessen Üniversitesi Genel Cerrahi Ana Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Winfried Padberg, tecrübelerini artırmak ve canlıdan canlıya organ naklini yerinde görmek için karaciğer naklinde Avrupa’da birinci, dünyada ikinci sırada olan İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinde temaslarda bulundu.

Yapılan organ nakilleriyle dikkatleri üzerine toplayan Turgut Özal Tıp Merkezi, yabancı akademisyen ve cerrahların da ilgisini çekiyor.

Geçen yıl Türkiye genelindeki 1530 karaciğer naklinin 231’inin gerçekleştirildiği merkez, çalışmaları yerinde görmek ve tecrübe kazanmak isteyen yerli ve yabancı çok sayıdaki cerrah ile akademisyeni konuk ediyor.

Canlıdan canlıya karaciğer naklini yerinde görmek için Malatya’ya gelen Prof. Dr. Padberg, AA muhabirine, İnönü ile Giessen üniversiteleri ortasında 25 yıllık iş birliği bulunduğunu, kendisinin de birinci olarak 12 yıl evvel kenti ziyaret ettiğini söyledi.

Padberg, Türkiye’nin, bilhassa de Malatya’daki Turgut Özal Tıp Merkezinin sıhhatte son derece ileri olduğunu lisana getirerek, “Turgut Özal Tıp Merkezi yalnızca Türkiye’de değil dünyada, Avrupa’da kusursuz bir yerde. Bilhassa karaciğerle ilgili yapılan süreçler dünyanın hiçbir yerinde yok. Başka ayrı karaciğerin her alanına dokunan kısımların olması, sunulan hizmet ve kalite, burayı dünyada bir numara haline getiriyor.” diye konuştu.

“Öğrendiklerimi arkadaşlarıma öğreteceğim”

Malatya’ya tecrübelerini artırmak için geldiğini anlatan Padberg, şöyle devam etti:

“Türkiye, karaciğer nakliyle biliniyor”

Bilhassa hastalara sunulan kaliteli hizmet manasında Türkiye ve Almanya’daki sıhhat sisteminin birbirine çok benzediğini belirten Padberg, “Türkiye, dünya genelinde en çok karaciğer nakliyle biliniyor. Fakat şu anda Malatya, karaciğer nakli ve kanseri konusunda dünyanın merkezi pozisyonunda. İki üniversitenin iş birliğiyle birtakım öğrenciler Almanya’ya geliyor. Vazife yaptığım departmandan 2 cerrahı da buraya karaciğer cerrahisi için göndereceğim.” dedi.

“Hayvandan beşere nakil için çalışmalar devam ediyor”

Prof. Dr. Winfried Padberg, hayvandan beşere nakil (xenotransplantation) konusunun 30 yıl öncesine dayandığını, bununla ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Yakın vakitte hayvandan beşere kalp ve böbrek naklinin gerçekleştirildiğini aktaran Padberg, şunları kaydetti:

“Harvard Üniversitesinden bir akademisyenle çalışmam oldu. Domuzdan böbrek alınıp şempanzeye nakledildi. Bu istikamette araştırmalarımız devam ediyor. Lakin şu anda naklin önündeki en büyük mani, genetik değişiklik. Organ insanınkine ne kadar benzetilebilirse o mahzur aşılabilir. Bu da genetik mühendislerine bağlı. Almanya’da her gün 3 hasta karaciğer yetmezliğinden hayatını kaybediyor. Hayvandan beşere nakil gerçekleşirse bu hastalara uygulanabilir ve umut olabilir.”

Padberg, kanser tedavisinde cerrahi tekniklerin büsbütün robotik tarafta değişeceğini lisana getirerek, “İleride büsbütün bir operatör makinenin başında robotik süreçle cerrahi olayları opere edecek. Ayrıyeten kemoterapi ileride artık her hasta için başka ayrı uygulanabilecek.” diye konuştu.

AA / Volkan Kaşik – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş