Personel Sağlık

AÇIK CİLT YARASI – Genel bilgiler 112 Acil Fm

Paylaş

Acil servislerde sıklıkla karşılaştığımız açık yaralara birinci müdahalede temel prensipler son yüzyılda bariz olarak değişmemiştir ancak yara kapatılmasında kullanılan materyaller ilerleyen teknolojik gelişmeler ile değişime uğramıştır. Bilhassa topikal anestezik hususlar, doku yapıştırıcıları ve süratli eriyen dikiş materyalleri hasta konforunu ve yara güzelleşmesi sonuçlarını güzel tarafta değiştirmiştir.

Açık cilt yarasına müdahalede temel maksatlar yara yeri enfeksiyonunun önlenmesi, kanamanın durdurulması ve skar oluşumunun en uygun kozmetik sonuç doğurması için yara kapatılmasının itinayla yapılmasıdır.

Yara uygunlaşması

Cilt katmanlarından epidermis ve dermis en üst iki katman olup cilt tamirinde temel olarak bu iki katman temel kapanmayı sağlamaktadır fakat derin kesilerde bir alt katman olan subkütan tabakanın üst katman öncesinde birleştirilmesi üstteki katmandaki gerilmeyi azaltarak daha uygun bir kozmetik sonuç alınmasını sağlar. Subkütan katman temel olarak yağ dokudan oluşur, hudut lifleri, kan damarları ve kıl köklerini içerir. Kas katmanının üzerinde olan kesilerde kas kılıfı olan fasya katmanının da ziyan görmesi mümkündür ve bu tabakanın ve hatta kas kesisi var ise kas tamiratının başlangıç basamağında yapılması gereklidir.

Yara güzelleşmesi birinci yaralanmayı takiben başlar, bunun yanı sıra yara dudakları tam olarak birleştirilip dikiş materyali ile kapatıldıktan sonra 48 saat içerisinde en üst katman olan epiderm oluşur. Yaralanmadan 4 gün sonra yeni kan damarları oluşumu en süratli düzeyine ulaşır. Yara yerinin gerilmelere güçlü hale gelmesi için kollojen oluşumu gereklidir ve bu süreç 48 saat içerisinde başlar, birinci haftada en süratli düzeydedir ve yine şekillenmesi 12 aya kadar sürmektedir.

Sistemik hastalıklar yahut etnik köken yara düzgünleşmesini etkileyebilir. Böbrek yetmezliği, diyabet, beslenme durumu, obezite, kemoterapötik hususlar, kortikosteroidler ve antikoagülan yahut anti-platelet ilaçlar ayrıyeten kollajen doku hastalıkları yara düzgünleşmesini etkileyebilmektedir. Ayrıyeten sıcaklık, dokunun kanlanmasının azalması, doku travması ve enfeksiyon yara düzgünleşme sürecini etkilemektedir.

Yara güzelleşmesinde öteki değerli belirleyici yaralanma sistemi ve yabancı cisim varlığıdır. Ciltte düz bir cisim ile oluşan düz bir keside güzelleşme çok düzgün bir formda olacaktır ama ezilme, parçalanma ve doku kaybının oluştuğu yaralanma tiplerinde yara güzelleşmesi sonrasında kalacak iz ölçüsü hasarın boyutuna nazaran değişiklik göstermektedir.

Yara güzelleşmesinde yara kaynaklı olarak yabancı cisim varlığı, çok kirli yara, gecikmiş müracaat (yüz ve baş derisinde 24 saatten uzun, öbür bölgelerde 18 saatten uzun), beraberinde oluşan kıymetli doku yahut yapı hasarı durumunda enfeksiyon riski yüksek olduğundan kapatılmayıp ikincil güzelleşmeye bırakılması daha uygun olabilmektedir.

İnsan ve hayvan ısırığı üzere travmalar yahut enfeksiyon riski taşıyan travmalarda gecikmiş kapatılma da kullanılan bir sistemdir. Yaranın durumuna nazaran yara yeri yakın olarak takip edilir, gerekli antibiyotik tedavisi verilir ve uygun vakitte kapatılması yapılabilir.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş