Gündem

70 yaşındaki hasta bu prosedürle sıhhatine kavuştu 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

70 yaşındaki hasta bu usulle sıhhatine kavuştu

Eskişehir Kent Hastanesi’nde birinci defa 3 boyutlu ablasyon sistemi uygulandı

Doç. Dr. Mehmet Özgeyik:

“Belirli merkezlerde yapılan bir operasyon”

ESKİŞEHİR – Eskişehir Kent Hastanesi’nde tedavi altına alınan 70 yaşındaki Esma Can, kalbindeki ritim bozukluğu nedeniyle uygulanan 3 boyutlu ablasyon formülüyle sıhhatine kavuştu.

Kalbindeki ritim bozukluğu nedeniyle günlük hayatında birtakım aksiliklerle karşılaşan 70 yaşındaki Esma Can, tedavi maksadıyla Eskişehir Kent Hastanesi’nde vazifeli Doç. Dr. Mehmet Özgeyik’e müracaat yaptı. Gerekli incelemeler yapılan Can’ın kalbinde, ritim bozukluğuna bağlı olduğu düşünülen kalp yetmezliği tespit edildi. Doç. Dr. Özgeyik, 3 boyutlu haritalama olarak da bilinen ablasyon formülüyle hastaya müdahale etti. Eskişehir Kent Hastanesi’nde birinci sefer uygulanan metot sayesinde hasta Esma Can’ın kalp yetmezliğinin düzelmeye başladığı görüldü. Can, günlük hayatının olağana döndüğünü belirterek sıhhatine kavuşmanın memnunluğunu yaşıyor.

“3 boyutlu haritalama tekniğiyle artık hastaya verilen radyasyon minimal düzeye indirilmiştir”

Uygulanan 3 boyutlu haritalama sistemi hakkında bilgiler veren Doç. Dr. Özgeyik, “Belirli merkezlerde yapılan bir operasyon. Türkiye ve dünya çapında da daha yeni yeni gelişme basamağında. 3 boyutlu haritalama dediğimiz yolla, kalbin birinci başta haritasına çıkartıyoruz. Kalbin içerisine gönderdiğimiz kablolarla birlikte yapıyoruz. Daha sonra bu haritada çıkan yerlerdeki ritim bozukluklarını, tam noktasal manada yerlerini çok yakın bir formda bularak, bu bölgelere yakma süreci uygulayarak çıkan ritim bozukluklarını tedavi ediyoruz. Bu güne kadar yapılan ablasyon, yani yakma prosedürleri ekseriyetle anjiyo ünitesi altında ve radyasyon içeren bölgede yapılan çalışmalardı. Ancak 3 boyutlu haritalama formülüyle artık hastaya verilen radyasyon minimal düzeye indirilmiştir. Tıpkı vakitte sürecin muvaffakiyet talihi bu formüller bir arada yüzde 90-95 üzerine çıkmıştır. Çoklukla anjiyosu olağan olmasına karşın ileri derecede kalp yetmezliği gelişmiş hastalarda bu ritim bozukluklarını tedavi ederek, hastalarımızın kalp yetmezliklerinin olağan düzeye dönmesini ve olağan hayatlarına geri dönmelerini sağlıyoruz” dedi.

“4-5 ay sonra hastanın kalbinin kasılma gücünün eski gücüne döneceğini öngörüyoruz”

Hastada bulunan kalp yetmezliğinin düzelmeye başladığını vurgulayan Özgeyik, “Hastamızda ritim bozukluğu vardı. Anjiyosu olağan lakin ileri derecede kalp yetmezliği vardı. Bu ritim bozukluğuna bağlı olduğunu düşündük. Daha sonra bu süreci gerçekleştirdik. Ritim bozukluğunu çok yakın noktalarına vererek faal formda yok ettik. Bu sayede de kalp yetmezliğinin yavaş yavaş düzelmeye başladığını görmüş olduk. Yaklaşık 4-5 ay sonra hastanın kalbinin kasılma gücünün eski gücüne döneceğini öngörüyoruz” biçiminde konuştu.

“Kendimi çok âlâ hissediyorum”

Ameliyatın akabinde his ve niyetlerini lisana getiren Can, “Kendimi çok düzgün hissediyorum. Ameliyatım da güzel geçti. Doktora çok teşekkür ediyorum. Allah razı olsun çok hoş ameliyat etti” tabirlerini kullandı.

İhlas Haber Ajansı / Şevket Can Çikot – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş