Gündem

40 bin doğumda bir görülen hastalığa yakalanan bebek muvaffakiyetle tedavi edildi 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

– 40 bin doğumda bir görülen hastalığa yakalanan bebek muvaffakiyetle tedavi edildi

40 bin doğumda görülüyor, tedavisi ömür uzunluğu devam ediliyor: Sıhhatine kavuşan bebek taburcu edildi

Diyarbakır‘da 40 bin doğumda bir görünen tümör başarılı ameliyat ile tedavi edildi

DİYARBAKIR – Diyarbakır’da 40 bin doğumda bir görülen ve anne karnında tanısı konulan bebek, doğduktan bir gün sonra ameliyata alındı. Ameliyat sonrası ağır tedavisi devam eden bebek, sıhhatine kavuştuktan sonra taburcu edildi.

Diyarbakır’da dünya gelen Nefes Su İpekyüz isimli bebekte, sakrokokisegal teratom denilen ve 40 bin doğumda bir görülen tümör tespit edildi. Anne karnında tanısı konulan hastalıkta bebek doğduğunun sonraki günü ameliyat edilerek tedavisine başlandı. Uzun süren tedavi sonucunda bebeğinin sıhhat durumunun olağana dönmesiyle taburcu edilerek ailesine teslim edildi.

“Kuyruk sokumundan kaynaklı 10-12 santimetrelik büyükçe bir tümörü vardı”

“Sonradan makus huyluya dönme ihtimali olabiliyor”

Hastalarının dışa yanlışsız büyüyen lakin içeriye hakikat hafif uzantısı olan TİP-2 sakrokisikal teratom hastası olduğunu aktaran Dr. Kamacı, “Başarılı bir ameliyatla tümörü büsbütün çıkarttık. Ameliyattan sonraki denetim AFP bedellerinde çabucak önemli bir düşüş sağlandı. Bu hastaların ameliyatı yapıldıktan sonra en az üç yıl boyunca, hatta ömür uzunluğu takibini yapmamız gerekiyor. Çoğunluğu düzgün huylu olduğu halde bazen makûs huylu da çıkabiliyor. yahut sonradan makus huyluya dönme ihtimali olabiliyor. O yüzden makûs huylu olma ve nüksetme ihtimaline karşı bu hastaların her vakit takip edilmesi gerekiyor. Hastanemizde takibi olan, anne karnındayken de tanısı konulmuş bir hastaydı. Erken periyotta ameliyat talihini yakalamasını buna borçlu. Yoksa birtakım hastalar takipsiz gebelik oluyor. yahut doğduktan sonra onun teşhis etabı, bunun çocuk cerrahına ulaşması, tetkiklerinin yapılması, ameliyattın hazırlanması bazen ayları bulabiliyor” diye konuştu.

Bilhassa bu hastalarda ikinci aydan sonra ameliyatının yapılıyor olması bile hastayı berbat prognoz sınıfına sokacağına dikkat çeken Dr. Kamacı, “O yüzden bu hastalarda çok süratli davranıyoruz. Tam olarak kesin nedeni bilinmiyor. Genetik ve ailevi altyapısı var. Ameliyattan sonra en değerli şey yara bakımı. Bu hastaların büyük bir yarası oluyor ve kaka yaptığı bölgeye çok yakın olduğu için kakasının bulaşmaması gerekiyor. Enfekte olursa yara büyük olduğu için büyük bir sorun ortaya çıkar. Bu yüzden genelde ameliyat ettiğimiz hastalarda, bu hastamızda da o denli yaptık. Ameliyattan sonra ta ki yarası büsbütün iyileşene kadar, artık enfekte olmayacağı içimize sinene kadar hastanede ağır bakımda tuttuk.

İhlas Haber Ajansı / Rıdvan Kılıç – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş