Gündem

3600 ek göstergede son dakika! Ek gösterge ve sözleşmeli personelin kadroya alınmasına dair önemli bir açıklama geldi !

Paylaş

3600 ek göstergede son dakika! Ek gösterge ve sözleşmeli personelin kadroya alınmasına dair önemli bir açıklama geldi. Ek gösterge düzenlemesi ile ilgili yeni gelişmeler vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor.

Düzenleme ile maaşlarda en az 1.234 TL fark olacak. Emekli ikramiyelerindeki en düşük artış miktarı ise 44.500 TL olacak. 3600 ek gösterge düzenlemesi ile ilgili bugün Memur-Sen’den dikkat çekici bir açıklama geldi. Ek gösterge düzenlemesinin1992’den bu güne çalışanı-emekliyi ilgilendiren en kapsayıcı düzenleme olduğuna vurgu yapılarak özleşmelilere kadro verilmesi hususunda gerekli adımların atılması gerektiğine dikkat çekildi. Kapsamı genişletilen 3600 ek gösterge ile sadece maaş ve ikramiyeler artmayacak. Ayın zamanda memurlara ödenen ek ödemelerin ve nakit ödül miktarının da artmasını sağlayacak. Ölüm yardımı ve kıdem tazminatı da 3600 ek gösterge sonrası yükselecek. Düzenleme sonrası kimin maaşının ne kada artacağı da belli oldu. İşte ek gösterge düzenlemesi ile ilgili yeni gelişmelerin detayları…

Kamu çalışanları uzun süredir 3600 ek göstere düzenlemesini bekliyordu. Düzenleme tamalandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan memurların emekli ikramiyesi ve maaşını büyük oranda artıracak ek gösterge düzenlemesi için en geniş kapsamlı olanına onay verdi. Düzenleme ile ilgili ayrıntılar belli oldu. 3600 ek gösterge düzenlemesinin tamamlanmasının ardından ise açıklamalar ve talepler gelmeye devam ediyor. Memur-Sen bugün konu ile ilgili bir açıklamada bulundu.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın 3600 ek gösterge düzenlemesi ve sözleşmeli personelin kadroya alınmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yalçın resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamalarda şu ifadeler yer verdi:

Hem ek gösterge düzenlemesi hem sözleşmeli kamu görevlilerinin kadro meselesi son derece önemli adımlardır kamu açısından.

Konfederasyonumuz,sendikalarımız elinden gelen gayreti sürdürmekte,sahanın taleplerini görmekte ve memnuniyet düzeyini daha da yükseltmeye çalışmaktadır.

Ek Gösterge Düzenlemesi 1992’den bu güne çalışanı-emekliyi ilgilendiren en kapsayıcı düzenlemelerden biridir.

Yıllardır emek verdiğimiz bu konuda,Cumhurbaşkanımızın vaadi yolumuzu açtığı gibi vaadin ötesine geçen talimatıyla 5.3 Milyon insanı kapsaması kıymetli bir adım olmuştur

Peki 3600 ek gösterge düzenlemesi tam olarak nedir, kimleri kapsyor?

2018 yılında yapılan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri öncesinde polis, öğretmen, hemşire ve din görevlilerine 3600 ek gösterge imkanı verileceği açıklanmıştı.

Aradan geçen zaman zarfında 3600 ek gösterge ile ilgili ilk somut adım Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun, 14 Şubat 2022 günü Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte tüm memur ve kamu görevlilerinde ek gösterge beklentisi oluştu.

Nitekim geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan çalışmada, kapsamın genişletilerek tüm kamu personelinin ek gösterge düzenlemesinden faydalanmasının sağlanacağı açıklandı.

Yapılacak bu düzenlemelerde genel olarak kamu personelinin mevcut ek gösterge durumlarına göre oranların belirlendiği anlaşılıyor. Türkiye gazetesinden İsa Karakaş ek gösterge düzenlemesi ile ilgili detayları yazdı. İşte Karakaş’ın 3600 ek gösterge ile ilgili aktardıkları;

Ek göstergede artış formülü netleşti
Devlet Memurları Kanunu’nda memurların hizmet sınıfları, unvanları, aylık dereceleri, hiyerarşik yapı ve görev ve sorumlulukları nazara alınarak sadece nicelik olarak fazla olan 4 meslek mensubu değil, tüm kamu çalışanlarının ek gösterge düzenlemesinde faydalanmaları gerektiğini altını çizerek vurgulamıştık. Bu meyanda 5,3 milyon kamu personelinin ek gösterge düzenlemesinden faydalanacak olmasını olumlu bulduğumu ifade etmek isterim.

Henüz TBMM’ye yasa teklifi intikal etmemekle birlikte Bakanlık’tan yapılan açıklamaya göre ek gösterge düzenlemesiyle 1. dereceye gelmiş olmak kaydıyla; tüm öğretmenlerin, 2 yıl ve üzeri yükseköğrenim mezunu polislerin, alan sınırlaması olmaksızın 4 yıllık yükseköğrenim mezunu sağlık çalışanları ile din görevlilerinin ek göstergeleri 3600’e yükseltilecektir.

Bu meslek gruplarının yanı sıra avukat, il müdürü, ilçe müftüsü, bekçi, uzman erbaş/jandarma, matematikçi, istatistikçi gibi 3000 ek göstergeli tüm kamu görevlilerinin ve yüksek yargıdaki müdürlerin de ek göstergeleri 3600’e çıkarılacak. Ayrıca daha önce ek göstergeden yararlanmayan yardımcı hizmetler sınıfı da ek göstergeden faydalandırılarak tüm memurlara ilave 600 puan verilecek.

Kamudaki fonksiyonel hiyerarşinin bozulmamasını temin etmek amacıyla genel müdür yardımcılarının ek göstergeleri 3600’den 4400’e; il müdür yardımcısı, şube müdürü ve ilçe müdürü gibi yöneticilerin ek göstergeleri de 2200’den 3000’e çıkarılacak.

Emekli aylıklarına yanısması
Yapılacak düzenleme kapsamında ek göstergesi 3600’e çıkan ve 30 yıllık hizmeti olan bir memurun; emekli aylığında 1.234 TL ile 1.391 TL, emekli ikramiyesinde ise 44.500 TL ile 50.150 TL arasında bir artış olacak. Birinci dereceye gelmiş 3000 ek göstergeli öğretmenin, sağlık çalışanının ve din görevlisinin emekli aylığı 5.627 TL’den 6.861 TL’ye çıkacaktır. Mevcut emeklilik sistemi gereğince bu artışlar hâlihazırda emekli olanlara da yansıyacaktır.

Emeklilik ikramiyesinin yansımaları
Ek gösterge düzenlemesiyle emekli ikramiyesi 202.909 TL olan kamu personelinin ikramiyesi 247.408 TL’ye çıkacaktır. Polisler de yüzde 22’lik artıştan yararlanacak ve emekli aylıkları 5.727 TL’den 6.961 TL’ye, emekli ikramiyeleri ise 202.909 TL’den 247.408 TL’ye yükselecek. 2200 ek göstergeli 4 yıllık yükseköğrenim mezunu hemşire ve din görevlileri ise yüzde 25’lik bir artışla emekli aylıklarında 1.391 TL ve ikramiyelerinde 50.150 TL ilave ödeme alacak.

Meslekler bazında bakıldığında yapılacak düzenlemenin en fazla emeklilik ikramiyesinde 50.150 TL artışla 4 yıllık yükseköğrenim mezunu din görevlileri ile hemşirelerin en avantajlı oldukları bu meslek gruplarını bekçi, uzman erbaş/jandarma, polis, öğretmen, avukat, teknik hizmetler…sınıflarında yer alan grupların 44.500 TL farkla izledikleri görülmektedir. Belirtilen rakamlar en az 30 yıl hizmeti olan 1. dereceliler için söz konusudur.

2023’ten önce faydalanmak yok!
Öğretmenlerimizin kafalarının karışmaması için tekrar hatırlatalım. Öğretmenlerin ek göstergesi daha önceden Meslek Kanunu’nun 14 Şubat 2022 günü Resmî Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte kesinleşmiştir. Yeni yapılacak düzenlemeyle bir ilgisi yoktur. Bahse konu kanunda ek gösterge düzenlemesi yer almakta olup 15 Ocak 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir.

Netice itibarıyla kamu personeli ne zaman emekli olursa olsun ek gösterge artışından kaynaklanan farklar yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte emeklilik aylıklarına yansıyacaktır. Ancak emekli ikramiyelerine yansımasından faydalanmak isteyenlerin ise 2023 Ocak ayından önce emekli olmamaları gerekmektedir.

Emeklilik ikramiyesine ilişkin düzenlemeden bekledikleri artışı görememesi nedeniyle yakınan kamu şefleri ve diğer kamu çalışanı değerli okuyucularımıza düzenlemeye ilişkin kanun teklifinin TBMM’ye gelmesi ve yasalaşmasının zaman alacağını bu süre zarfında değişikliklerin muhtemel olduğunu belirtelim.

Akşam gazetesinden Okan Güray Bülbül de ek gösterge düzenlemesi ile ilgili çözüm bekleyen konulara dikkat çekti. Bülbül yazısınsa şu ifadeleri kullandı;

3600 ek göstergede Meclis’e gelecek kanun taslağının ana başlıkları geçtiğimiz hafta paylaşıldı. Ancak şube müdürleri, il ve ilçe yöneticilerinin durumuyla 3600’e geçişte aranan kriterler konusunda meslek gruplarının bazı talepleri var. Bu talepler, taslak Meclis’e geldiği zaman çözüme kavuşturulabilir. Bugün ek göstergede ilave olabilecek hususları ele alacağız. İşte Meclis’te kesinleşmesi beklenen talepler…

ÜNİVERSİTE ŞARTI ESNETİLEBİLİR

  1. Tazminat yansıtma oranlarında bir artış olup olmayacağı kamuoyuyla paylaşılan bilgiler arasında olan bir husus değil. Tazminat yansıtma oranı artırılırsa birince dereceye ulaşamayan memurlar için de önemli bir artış olacaktır
  2. Başta polisler olmak üzere din görevlileri ve sağlık çalışanları için 3600 ek göstergeye yükselmenin şartlarından üniversite mezunu olma şartı esnetilebilir. Pek çok polis üniversite mezunu olmadığı için endişe taşıyor.

ŞUBE MÜDÜRLERİ ADIM BEKLİYOR

  1. Birinci dereceye kadro olmaması ya da hizmet yılı yetmediği için yükselemeden emekli olma ihtimali olan polis, din görevlisi, sağlık çalışanı ve öğretmenler düzenlemeden kısmi de olsa yararlanmak istiyor. Bu konuda da düzenleme yapılabilir.
  2. Şube ve ilçe müdürlerinin ek göstergeleri 2200’den 3000’e çıkarılıyor. Ancak özellikle şube müdürlerinin altlarındaki kişilerden daha az ek göstergeye sahip olması itirazlara neden oldu. Özellikle şube müdürleri için Meclis’te düzenleme yapılacaktır.

1 EKİM 2008 SONRASI DA ÖNEMLİ

  1. Öğretmenler için Milli Eğitim Bakanlığı emekli dilekçesi taleplerini 22 Nisan-22 Mayıs tarihleri arasında aldı. Hali hazırda taleplerini bakanlığa iletmiş olan öğretmenlerle birlikte, din görevlisi, sağlık çalışanı ve polislerden zorunlu haller nedeniyle 15 Ocak 2023’ü bekleyemeden emekli olmak zorunda olacaklar için bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı merak konusu.
  2. İlk kez 1 Ekim 2008 tarihi ve sonrasında memur olmuş kişilerin emekli aylıkları gösterge sistemine göre değil, brüt maaşlarına göre hesaplanıyor. Bu nedenle ek gösterge artışı bu grup için emekli aylığında 1 Ekim 2008 tarihi öncesi memur olmuş kişiler kadar fark yaratmıyor. Meclis’te bu gruba yönelik bir düzenleme yapılıp yapılmayacağı da merak edilenler arasında.

EMEKLİLİK DİLEKÇESİNİ 14 OCAK ÖNCESİ VERİN
Ek gösterge artışından hali hazırda emekli olmuş memurlar da faydalanacak ve bu sayede emekli aylıkları artacak. Bu kapsamda rakamlar temmuz zamlarından sonra değişecek olmakla birlikte ortalama memur emeklilerinin aylıkları ek gösterge artışından dolayı 113 TL, yansıtma oranı artışından dolayı da 540 TL yani toplamda 650 TL artacak. Düzenleme yılsonu yasalaşacak. Bu nedenle emeklilik dilekçesini 14 Ocak 2023 ve öncesi verecek memurlar ek gösterge artışından yararlanamayacak.

15 OCAK MAAŞLARINA YANSIYACAK
Memurların beklediği 3600 ek gösterge uygulamasının yansıtıldığı ilk maaşlar 15 Ocak 2023’te hesaplarda olacak. Emeklilik planı olan memurlar için bu tarih çok önemli. Ayrıca bugün için 1400 lira olarak hesaplanan artış o tarihte daha da artacak.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası kamuoyunun 3600 ek gösterge olarak adlandırdığı düzenlemenin ayrıntıları netleşmeye başladı. Yasanın yaz tatiline girmeden önce yasalaşması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasında düzenlemenin yılbaşı itibarıyla hayata geçeceği yer aldı. Memurların emekli aylıkları ve görev aylıkları ayın 15’i itibarıyla hesaplandığı için yeni ek göstergeyle ilk ödemeler 15 Ocak 2023’te yapılacak.

YENİ YILDA DEVREDE
Bu yüzden 15 Ocak 2023 itibarıyla emeklilik dilekçesi veren memurların aylıkları yeni ek göstergeye göre hesaplanabilecek. Diğer yandan 14 Ocak 2023 ve öncesinde dilekçe veren memurların emekli aylık ve ikramiye hesabı ise ek gösterge olmadan hesaplanarak ödeneceği için mecburi haller dışında emekli dilekçesinin bekletilmesinde fayda var. Düzenleme halihazırda emekli olmuş memurlar ile görevdeki memurların emekli aylıkları ve emekli ikramiyelerini değiştirecek.

Kamuda hiyerarşik farklılaşmanın göz önünde tutulduğu ve tüm memurları kapsadığı için ‘devrim’ niteliğinde olarak değerlendirilen ek göstergede ilk adım dört meslek grubu için; öğretmen, polis, din görevlisi ve sağlık çalışanları için atılmıştı.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ