Personel Sağlık

20’lik Diş Nedir? Yirmilik Diş Ağrısı Nasıl Geçer? 20 Yaş Ameliyatı Nasıl Yapılır? 112 Acil Fm

Paylaş

Ağızda en geç çıkan dişler yirmilik dişlerdir. Bu dişler üst ve alt çenede bulunan iki adet büyük azı dişlerinin çabucak yanından çıkmaktadır. Bu durumda yirmilik dişlere üçüncü büyük azılar demek yanlış olmaz. Yirmili yaşların başlangıcından itibaren ( çoğunlukla 17 yaşından sonra) çıkmaya başladığı için bu dişlereyirmilik dişlerismi verilmiştir. Ekseriyetle çene kemiğinin darlığından ve kâfi yer olmamasından ötürü hakikat durumda (vertikalya da dikey) çıkamaz ve bir kısmı gömülü olarak çene kemiği içinde kalır. Şahıslarda rahatsızlık yaratan bu durum diş tabipleri tarafından birtakım yollarla düzeltilebilmektedir.

Yirmilik Diş Problemlerinin Tahlilleri

Yirmilik dişlerağrıya yol açıyorsa, diğer halde tedavi edilecek durumda değilse, tamamı çıkamamış, bir kısmı gömülü kalmışsa çekilmesi gerekebilir. Apse, çürük, komşu dişlerde oluşan rahatsızlık ve kist oluşumu üzere durumlar da yirmilik dişlerin çekilmesine sebep olmaktadır. Birtakım yirmilik dişlerin çekilmesi güç olabilmektedir. Bu durum ameliyatı gerektirebilir. Çekilecek dişin pozisyonu, biçimi ve boyutu alınacak ameliyat kararını etkileyebilir. Yirmilik dişlerin çekilmesi için en uygun vakit 20–30 yaş ortasıdır. Çekim sırasında ameliyat gerekebildiği için 40 yaşından sonrayirmilik diş çekimizorlaşabilmektedir. Ameliyatlarlokal anesteziile yapılır.

Yirmilik Diş Ameliyatlarının Zorlukları

Yirmilik ya da akıl dişlerinin ameliyatlarında kimi zorluklar olabilir. Diş cerrahisinde doktorları en fazla zorlayan operasyonlar yirmilik dişlere yapılandır. Dişin yerleşim hali, pozisyonu, doktorun tecrübesi ve hastanın rahat olabilmesi operasyonun muvaffakiyetle tamamlanmasını etkileyen faktörlerdir. Hastaya evvel anestezi uygulanır, sonra çıkarılacak dişin bulunduğu bölge kesilir, diş etiflebininkaldırılmasıyla ulaşılan diş yerinden çıkarılır.Yirmilik dişameliyatıolan bir hasta tabibin tüm tavsiyelerini dikkatle yerine getirmelidir.

Yirmilik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Yirmilik dişler ekseriyetle çıkarken sorun çıkarır. Gömülü dişler alt çenedeyse çenenin alt kısmının ve boyun bölgesinin ağrımasına neden olur. Üst çenedeki gömük dişler ise şakaklarda ve kulak bölgesinde ağrı oluşturur.Yirmilik diş ağrısıçeken şahıslara birtakım bitkisel prosedürleri denemeleri önerilse de bir tabibe görünmeleri daha hakikat olacaktır. Gerek duyarsa tabip ağrı için hastaya ağrı kesici ve antibiyotik verecek ve problemli yirmilik dişleri nizamlı bir formda denetim etmek isteyecektir. Gerekirse ağrı yapan yirmilik diş çekilir.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş